Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Οι προτεραιότητες στις οποίες έγινε αναφορά είναι οι εξής:
Κόστος Παραγωγής
Απαιτείται η εκπόνηση ενός ρεαλιστικού προγράμματος που θα απαντά σε 3 κεντρικά θέματα που επηρεάζουν το κόστος και τελικά το εισόδημα του αγρότη.
Ρευστότητα, ενέργεια, φορολογία.
Ήδη έγιναν δύο πρώτα βήματα.
Οι ΤΟΕΒ όλης της χώρας μπορούν να αναπτύξουν φωτοβολταϊκά κατ’ εξαίρεση όλων των διατάξεων (ψηφίσθηκε ήδη) και προωθείται ρύθμιση σύμφωνα με την οποία ο συντελεστής φορολογίας των αγροτών ανεξαρτήτως τεκμαρτού παραμένει στο 13%.
Κάνουμε ένα γενναίο βήμα αποκέντρωσης. Αυτή είναι μια από τις πιο σημαντικές αλλαγές, για την οποία έγινε μάχη με γραφειοκρατικές και συντηρητικές – παλαιές αντιλήψεις.
Οι περιφέρειες όλης της χώρας θα έχουν στη νέα ΚΑΠ τη διαχείριση του 30% του συνολικού πακέτου αλλά και ένα πολύ καθαρό πεδίο αρμοδιοτήτων, το οποίο κουβεντιάσαμε ήδη με πολλούς περιφερειάρχες και υπάρχει απόλυτη σύγκλιση απόψεων.
Γι΄ αυτό προτείναμε να περάσουν εξολοκλήρου στις Περιφέρειες:
1) Τα αρδευτικά από ένα ύψος προϋπολογισμού και κάτω, μικρής και μεσαίας κλίμακας.
2) Τα προγράμματα νέων αγροτών.
3) Τα Σχέδια βελτίωσης ζωικής και φυτικής παραγωγής.
4) Τα προγράμματα Leader, ΟΠΑΑΧ.
5) Τα έργα αγροτικής οδοποιίας και αγροτικού εξηλεκτρισμού όπως και άλλες τέτοιας κλίμακας επενδυτικές δραστηριότητες.
Να σταματήσει το σχέδιο βελτίωσης για μια κτηνοτροφική εγκατάσταση, να ταλαιπωρείται τρεισήμισι χρόνια στην Αθήνα και να φτάνουμε στο σημείο ακόμα και να καταστρέφονται άνθρωποι.
Να σταματήσουν να περνάνε οι αιτήσεις των νέων αγροτών από τρία φίλτρα, όπου το κράτος ελέγχει δύο φορές τον εαυτό του. Να τελειώνουμε με αυτό το χάλι.
Κάνουμε πολύ καθαρό το πεδίο στην αποκέντρωση των πόρων. Να ξέρει ο παραγωγός ποιος κάνει τι. Στο Υπουργείο θα μείνουν οι διαρθρωτικές παρεμβάσεις, τα μεγάλα αρδευτικά έργα, η μεταποίηση, η εξωστρέφεια, οι κεντρικές παρεμβάσεις σε συνεργασία με τα συλλογικά όργανα αγροτών και κτηνοτρόφων για την ενίσχυση των ομάδων παραγωγών και των συνεταιρισμών, η έρευνα κ.ο.κ.
Αυτά είναι που πρέπει να μείνουν σε κεντρικό επίπεδο και στα υπόλοιπα να ακολουθήσουμε τη λογική, πιο κοντά οι αποφάσεις, πιο στοχευμένες οι παρεμβάσεις.
Η διαρκής ενημέρωση των αγροτών είναι λυδία λίθος για μια νέα πραγματικότητα στην αγροτική μας παραγωγή.
Στο σύστημα της παροχής συμβουλών, εκτός των συνεταιρισμών και άλλων συλλογικών εκφράσεων, ρόλο επιφυλάσσουμε για τους δήμους όλης της χώρας.
Με αυτό τον τρόπο κινητοποιούμε και περισσότερες δυνάμεις για την παραγωγική ανασυγκρότηση.
Προχωράμε άμεσα στην κάλυψη σοβαρών κενών που υπάρχουν σε κτηνιάτρους και ολοκληρώσαμε τη διαβούλευση για τον κτηνίατρο εκτροφής.
Έτσι στηρίζουμε τον κτηνοτρόφο αλλά μπορούμε να βάλουμε σε εφαρμογή και το πρόγραμμα ΑΡΤΕΜΙΣ για να σταματήσουν οι παράνομες ελληνοποιήσεις εισαγόμενου κρέατος.
Χάρη σε μια τροπολογία, καθαρίσαμε όλο το τοπίο του Ν. 4015 και άνοιξε ο δρόμος για να έχουμε, πλέον, καθαρούς και υγιείς συνεταιρισμούς. Έτσι θα αποκτήσουμε τα νέα συλλογικά όργανα των αγροτών, πάνω σε μια καθαρή και υγιή βάση, χωρίς να κουβαλάνε βάρη του παρελθόντος. Για να υπάρχουν σοβαροί, επίσημοι και έγκριτοι συνομιλητές στο Υπουργείο.
Δεν αντέχω να ακούω στο Υπουργείο ότι ομάδες παραγωγών στην Ιταλία έκαναν απευθείας διαπραγμάτευση και διαχειρίζονται απευθείας το 30% της ΚΑΠ. Εμείς γιατί δεν μπορούμε να το κάνουμε; Γιατί εδώ πέρα δεν έχουμε συγκροτημένες ομάδες παραγωγών. Αυτό το πνεύμα πρέπει να βάλουμε μπροστά. Γι’ αυτό θεωρώ ως μια απ΄ τις κορυφαίες αυτή την προσπάθειά μας.
Συν 1 κορυφαία προτεραιότητα να σταματήσουν οι Καταλογισμοί από την Ε.Ε.
Δεν αναφέρομαι στους δύο μεγάλους καταλογισμούς της Ε.Ε. (Πακέτο Χατζηγάκη – Ρύθμιση Χρεών Συνεταιρισμών) που είναι γνωστοί και για τους οποίους γίνονται οι απαραίτητες ενέργειες από την πλευρά της Κυβέρνησης.
Αναφέρομαι σε όλους τους υπόλοιπους όπου γίνεται προσπάθεια να υπάρξει οδικός χάρτης για να σταματήσει αυτή η αιμορραγία.
Στόχος όλων μας πρέπει είναι «κανένας καταλογισμός στη νέα ΚΑΠ».