Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Για παράδειγμα ένα τρίτεκνος, για να τύχει έκπτωσης Φόρου 100 % θα πρέπει να έχει Συνολικό Οικογενειακό Εισόδημα, πραγματικό η τεκμαρτό να είναι μικρότερο των 16.000 ευρώ , ενώ ταυτόχρονα τα κτίσματα της Οικογένειας του δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 150 τμ.
Αντίστοιχα ένα έγγαμος με δύο παιδιά, για να τύχη έκπτωσης 50%, θα πρέπει το πραγματικό ή τεκμαρτό οικογενειακό του εισόδημα να μην υπερβαίνει τα 12.000 ευρώ, το σύνολο των κτισμάτων να είναι μικρότερα των 150 τ.μ. και η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας να μην υπερβαίνει τις 200.000 ευρώ. Είναι αντιληπτό ότι οι εκπτώσεις γίνονται ουσιαστικά μόνο για το Υποθετικά Κοινωνικό Πρόσωπο του Κράτους και την προβολή του από τα ΜΜΕ.
Αλλαγές έχουν γίνει σίγουρα αλλά είναι ελάχιστες και αποτελούν στάχτη στα μάτια των φορολογουμένων και ειδικά για αυτούς που κατέχουν ακίνητα τα οποία δεν τα εκμεταλλεύονται. Σε κάθε περίπτωση δεν αλλάζει η όλη άδικη λογική του νόμου ο οποίος φορολογεί την ιδιοκτησία χωρίς να εξετάζει εάν υπάρχει εισόδημα από τον φορολογούμενο.
Η αλλαγή της έκπτωσης στα μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα είναι θετική ως προς την σκέψη αλλά πολύ μικρή στην πράξη. Η έκπτωση του 20% για όσα ακίνητα δεν είχαν ρεύμα όλο το 2013 αφορά ελάχιστους ενώ όσοι είχαν ρεύμα έστω και για 1 ημέρα το 2013 δεν θα καρπωθούν την έκπτωση. Θετική σαφώς είναι η αλλαγή στα εκτός ΑΠΑΑ ακίνητα (4000 περίπου περιοχές) αλλά θα έπρεπε να επεκταθεί και σε άλλα ακίνητα.
Η αφαίρεση της προϋπόθεσης φορολογικής και ασφαλιστικής ενημερότητας για την χορήγηση απαλλαγής είναι επίσης θετική αλλά θα έπρεπε να αυξηθούν ή να εξαλειφθούν τα εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια ειδικά για τις ευπαθείς ομάδες (ανάπηρους, πολύτεκνους, μακροχρόνια άνεργους).
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η φορολόγηση σε περιουσιακά στοιχεία που οι περισσότεροι φορολογούμενοι δεν γνωρίζουν ούτε καν την ύπαρξη τους ενώ πολλά από αυτά μπορεί να έχουν ήδη καταπατηθεί.
Η επεξεργασία όλων των αλλαγών που έγιναν πρόσφατα στην πράξη θα είναι πολύ δύσκολο να γίνουν αυτόματα από την ΓΓΠΣ γιατί θα είναι χρονοβόρο και δύσκολο να βρεθούν όλα τα στοιχεία που απαιτούνται από τους αρμόδιους φορείς (ΔΕΗ, ΚΕΠΑ κλπ) ούτως ώστε να εκδοθούν τα νέα εκκαθαριστικά με τις ανάλογες εκπτώσεις ( έκπτωση στα μη ηλεκτροδοτούμενα, έκπτωση σε ευπαθείς ομάδες κλπ) και είναι αδύνατον αυτό να γίνει μέσα σε λίγες μέρες.
Το πιθανότερο είναι το κόστος να μεταφερθεί για άλλη μία φορά στους φορολογουμένους οι οποίοι θα πρέπει να τρέχουν στις εφορίες με έγγραφα οι οποίες με την σειρά τους έχουν τεράστιες ελλείψεις προσωπικού με συνέπεια να έρχονται αντιμέτωποι με τεράστιες ουρές και ταλαιπωρία.
Τα παράπονα επικεντρώνονται στο ποσό που έχουν να πληρώσουν το οποίο πολλές φορές είναι περισσότερο σε σχέση με την περσινή
φορολόγηση (ΕΕΤΑ,ΦΑΠ) . Ακόμη πολλά παράπονα κάνουν οι ιδιοκτήτες υψηλής κυριότητας των ακινήτων οι οποίοι ξαφνικά πληρώνουν ένα πολύ μεγάλο ποσό φόρου για ένα ακίνητο που στην πράξη δεν έχουν και δεν εισπράττουν τίποτα από αυτό, πληρώνουν δηλαδή για κάτι που θα πάρουν στην κατοχή τους.
Τέλος πολλά παράπονα λαμβάνουμε από αυτούς που δικαιούνται τυχών εκπτώσεις αλλά ακόμα βλέπουν βεβαιωμένο το αρχικό ποσό και δεν μπορούν να κάνουν σωστό προγραμματισμό.