Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Πρόκειται για το τέταρτο έργο ΣΔΙΤ ολοκληρωμένης διαχείρισης απορριμμάτων μετά και την ανάδειξη αναδόχου στις Περιφέρειες Πελοποννήσου, Δυτικής Μακεδονίας και Κεντρικής Μακεδονίας (Σέρρες).
Ο διαγωνισμός, όπως και όλοι οι διαγωνισμοί ΣΔΙΤ διαχείρισης απορριμμάτων, ήταν ανοιχτός αναφορικά με την επιλογή της τεχνολογίας. Ως μέθοδος διαχείρισης θα εφαρμοστεί η μηχανική ανακύκλωση και κομποστοποίηση, ενώ διασφαλίζεται η απόλυτη συμμόρφωση με τις προδιαγραφές και τους περιβαλλοντικούς στόχους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Αναθέτουσα αρχή είναι ο Δήμος 'Ηλιδας. Γα τη χρηματοδότηση θα αξιοποιηθούν κοινοτικοί 60% (ΠΕΠ Δυτικής Ελλάδας) και ιδιωτικοί πόροι, ενώ δύναται να χρηματοδοτηθεί και από το ταμείο Jessica.