Παράλληλα, ο υπουργός Οικονομίας έδωσε συγχαρητήρια στον κινέζο υπουργό Οικονομικών για την πολύ μεγάλη προσπάθεια που έχει κάνει η Κίνα τα τελευταία χρόνια για την ανάπτυξη της οικονομίας της και το μεγάλο ρόλο που παίζει πια στη διεθνή οικονομία. Επίσης, ο κ. Αλογοσκούφης αναφέρθηκε στην στενότερη συνεργασία σε επιχειρηματικό επίπεδο που θα έχουν οι δύο χώρες και σημείωσε ότι «την επίσκεψή μας στην Κίνα συνοδεύουν πάρα πολλοί επιχειρηματίες, οι οποίοι συζητούν για επιχειρηματικές συμφωνίες. Και σε συνεργασία, οι Κυβερνήσεις και οι επιχειρήσεις,θα δώσουν μια καινούργια ώθηση τα επόμενα χρόνια στις διμερείς σχέσειςκαι στην ανάπτυξη των δύο οικονομιών».
Από την πλευρά του ο Υπουργός Οικονομικών της Κίνας κ. Jin Renging, είπε ότι «Η Κίνα και η Ελλάδα έχουν και οι δύο μια μακρά ιστορία αρχαίου πολιτισμού. Και οι δύο χώρες έχουν συνεισφέρει σημαντικά στον πολιτισμό σε παγκόσμιο επίπεδο. Και είναι και αυτός ένας λόγος που οι δύο χώρες πρέπει να είναι στρατηγικοί εταίροι. Η συνεργασία των δύο χωρών τα τελευταία χρόνια έχει πολύ θετικά χειροπιαστά αποτελέσματα. Πολλά έχουν επιτευχθεί, ιδιαίτερα όσον αφορά τις συμφωνίες στον τουριστικό και το ναυτιλιακό τομέα, ενώ κατά τη διάρκεια των πέντε τελευταίων ετών έχει τετραπλασιασθεί ο όγκος του διμερούς εμπορίου.
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr