Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σημειώνεται ότι από σήμερα το νέο πρόγραμμα δράσης του ΟΠΕ έχει τεθεί σε δημόσια διαβούλευση με την ημερομηνία ολοκλήρωσης της υποβολής των προτάσεων να έχει ορισθεί η 20η Οκτωβρίου 2006.
Ειδικότερα, όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση του Οργανισμού, στη διετία 2005-2006 οι εξαγωγές της χώρας, σημείωσαν τη σημαντικότερη αύξηση των τελευταίων ετών. Η εξαγωγική αποτελεσματικότητα της εθνικής πολιτικής για τις εξαγωγές που υιοθέτησε το ΥΠΟΙΟ και εγκρίθηκε από το Εθνικό Συμβούλιο Εξαγωγών (ΕΣΕΞ), αποτελεί πλέον γεγονός.
Το ίδιο χρονικό διάστημα, ο Ελληνικός Οργανισμός Εξωτερικού Εμπορίου (ΟΠΕ) πέτυχε να τριπλασιάσει την εθνική παρουσία της χώρας στο εξωτερικό, μέσα από το πρόγραμμα δράσης του, με την βοήθεια και την συμμετοχή των ελληνικών εξαγωγικών επιχειρήσεων, στοχεύοντας στις 17 μεγάλες αγορές προτεραιότητας που είχαν αναφερθεί στο ΕΣΕΞ από τον Υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών, κ. Γ. Αλογοσκούφη.
Για το 2007 ο ΟΠΕ ανακοινώνει για δεύτερη, χρονιά, έγκαιρα και με σωστή προετοιμασία, το προτεινόμενο ολοκληρωμένο πρόγραμμα δράσης, ως αποτέλεσμα επεξεργασίας δεδομένων και πληροφοριών για κάθε μία αγορά στόχο.
Στο πλαίσιο αυτό, ο Οργανισμός καλεί όλα τα επιμελητήρια, τα διμερή επιμελητήρια, τους εξαγωγικούς φορείς και Συνδέσμους της χώρας να πραγματοποιήσουν από κοινού επιχειρηματικές αποστολές ή άλλες δράσεις ή να προτείνουν όποια άλλη δράση ή χώρα ενδιαφέρει τις επιχειρήσεις-μέλη τους, προκειμένου να οργανώσουν μαζί με τον ΟΠΕ το πρόγραμμα εξωστρέφειάς τους.
Σημειώνεται ότι στο πρόγραμμα που τίθεται σε διαβούλευση δεν περιλαμβάνονται εξειδικευμένες κλαδικές ή προϊοντικές προωθητικές ενέργειες, καθώς αφορούν είτε σε ευρωπαϊκά προγράμματα είτε στη συνέχιση πρωτοβουλιών που δημιουργήθηκαν ή σε επέκταση τους.
Ως ημερομηνία ολοκλήρωσης της διαβούλευσης και υποβολής των προτάσεων έχει ορισθεί η 20η Οκτωβρίου 2006. Επιδίωξη του ΟΠΕ είναι το σχέδιο δράσης να ανακοινωθεί επίσημα στο τέλος Οκτωβρίου, ώστε να προγραμματίσουν οι ελληνικές επιχειρήσεις έγκαιρα.
Παράλληλα, ιδιαίτερα σημαντικό είναι να υλοποιηθεί το πρόγραμμα στο σύνολό του με στόχο την αύξηση των εξαγωγών για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.
Μέσα από τη διαδικασία που προτείνει ο ΟΠΕ και της συνεργασίας με όλους τους αρμόδιους φορείς επιδιώκεται η υλοποίηση επιπλέον δράσεων το 2007, σε σχέση με το 2006 (203 δράσεις έναντι 123 το 2006), η αύξηση της εθνικής παρουσίας και κατ επέκταση των προϋποθέσεων αύξησης των εξαγωγών, η αποφυγή του κατακερματισμού δυνάμεων και πόρων και η εξασφάλιση συντονισμένης παρουσίας της χώρας μας στο εξωτερικό.
Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα δράσης του ΟΠΕ για το 2007 περιλαμβάνει συνολικά 204 δράσεις, παραδοσιακές όπως, Διεθνείς Εκθέσεις, επιχειρηματικές αποστολές, road shows περιοχών και χωρών, προωθητικές ενέργειες αλλά και νέα προϊόντα που ανταποκρίνονται σε εξειδικευμένες ανάγκες επιχειρήσεων.
Περιλαμβάνει επίσης την πρωτοβουλία Matchmaking Programs, η οποία αφορά στην πρόσκληση σημαντικών αγοραστών σε κλαδικό επίπεδο, για κάθε μία αγορά.
Η υλοποίησή της έχει οριστεί για το διάστημα 1/9-31/12/2007 και θα πραγματοποιείται σε εβδομαδιαία βάση με έμφαση στην Περιφέρεια. Μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα επιδιώκεται η ενίσχυση του υφιστάμενου ρεύματος αύξησης των εξαγωγικών επιχειρήσεων, σύμφωνα και με τους στόχους Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών.
Είναι σημαντικό να αναφερθεί η σημασία που αποδίδεται από τον ΟΠΕ και το ΥΠΟΙΟ στη συντονισμένη και συνδυασμένη παρουσία της χώρας μας στις αγορές-στόχους, αποσκοπώντας να υλοποιηθεί, για πρώτη φορά σαν χώρα, ένα εθνικό πρόγραμμα εξωστρέφειας και επιχειρηματικών αποστολών.