Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Το έργο θα υλοποιηθεί από την Κεντρική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδος (ΚΕΔΚΕ) και το Ινστιτούτο Τοπικής Αυτοδιοίκησης.
Σκοπός της δράσης που χρηματοδοτεί η Ειδική Γραμματεία για την Κοινωνία της Πληροφορίας, είναι να εξοικειωθούν 17.616 αιρετοί εκπρόσωποι της Πρωτοβάθμιας Τοπικής Αυτοδιοίκησης που θα αναδειχθούν στις τοπικές εκλογές του Οκτωβρίου 2006 (914 δήμαρχοι, 120 πρόεδροι κοινοτήτων και 16.582 δημοτικοί και κοινοτικοί σύμβουλοι), με τις δυνατότητες και τα αναπτυξιακά οφέλη των τεχνολογιών πληροφορικής και του γρήγορου Διαδικτύου και να καταρτισθούν στη χρήση τους.
Η κατάρτιση περιλαμβάνει δυο συμπληρωματικές κατευθύνσεις:
Η πρώτη κατεύθυνση αφορά στην εξοικείωση των αιρετών στη χρήση υπολογιστή και ευρυζωνικού Διαδικτύου. Ενδεικτικά, οι εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης θα εξοικειωθούν στη λήψη, αποστολή και διαχείριση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, στην πρόσβαση και περιήγηση στο Διαδίκτυο, στην αξιοποίηση των ηλεκτρονικών μηχανών αναζήτησης, στην ψηφιακή παρακολούθηση της ροής διοικητικών διαδικασιών, στη δυνατότητα πραγματοποίησης ψηφιακών ψηφοφοριών και συζητήσεων, στην αναζήτηση πληροφοριών από άλλους φορείς και υπηρεσίες μέσω Internet κλπ. Στόχος είναι η δημιουργία κατάλληλης ψηφιακής κουλτούρας στο ανθρώπινο δυναμικό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, για την αποτελεσματικότερη λειτουργία Δήμων και Κοινοτήτων και την αποδοτικότερη και ταχύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών.
Η δεύτερη κατεύθυνση της κατάρτισης αφορά στην καλύτερη αξιοποίηση των πληροφοριακών συστημάτων και ψηφιακών υπηρεσιών που υλοποιούνται στους Δήμους. Ήδη στο πλαίσιο των παρεμβάσεων της Ψηφιακής Στρατηγικής 2006-2013 υλοποιούνται στους ΟΤΑ ψηφιακές υπηρεσίες εξυπηρέτησης πολιτών και επιχειρήσεων μέσω της δράσης «Ψηφιακή Αυτοδιοίκηση», καθώς και σημαντικά έργα όπως το «Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Εθνικού Δημοτολογίου», το «Πληροφοριακό Σύστημα Ειδικού Ληξιαρχείου» κλπ.Η κατάρτιση των αιρετών θα εστιασθεί στην αποτελεσματική αξιοποίηση αυτών των νέων ψηφιακών δυνατοτήτων, αλλά και στην αξιοποίηση των υποδομών που χρηματοδοτούνται από το Πρόγραμμα «Κοινωνία της Πληροφορίας», όπως το Σύζευξις, τα Μητροπολιτικά Δίκτυα Οπτικών Ινών, τα Ασύρματα Ευρυζωνικά Δίκτυα Τοπικής Πρόσβασης κ.α.
Ανακοινώνοντας τη χρηματοδότηση της δράσης ο Ειδικός Γραμματέας κ. Ασημακόπουλος επεσήμανε: «Η κατάρτιση περισσοτέρων των 17.500 αιρετών εκπροσώπων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης στις νέες τεχνολογίες, θα αναδείξει με τον καλύτερο τρόπο τις δυνατότητες που προσφέρει η πληροφορική και το Internet στην Περιφέρεια. Ακολουθώντας το μονοπάτι της Ψηφιακής Στρατηγικής επιθυμούμε να ενεργοποιήσουμε κάθε τοπική κοινωνία ώστε και να αξιοποιήσει τις νέες ψηφιακές ευκαιρίες και να βρει νέους, αποτελεσματικότερους τρόπους για την ανάπτυξη».