Δεν μας τα είπε και πολύ καλά χθες, στην εκπομπή της ΝΕΤ "Προσεχώς", ο υπουργός Οικονομίας κ. Αλογοσκούφης. Στην πραγματικότητα δεν τα είπε καθόλου καλά. Ουσιαστικά δικαίωσε τις ανησυχίες των πολιτών που φοβούνται ότι αυτοί θα "πληρώσουν το μάρμαρο" προκειμένου να παταχθεί το λαθρεμπόριο στα πετρελαιοειδή δια της μεθόδου της εξίσωσης του ειδικού φόρου κατανάλωσης στο πετρέλαιο θέρμανσης, με τον αντίστοιχο φόρο του πετρελαίου κίνησης. Αν τελικά υλοποιήσει η κυβέρνηση την εξαγγελία της...
Για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, ο υπουργός Οικονομίας είπε κατ΄ αρχήν σαφέστατα ότι το σχέδιο αυτό της εξομοίωσης των δύο φόρων κατανάλωσης - του μικρότερου δηλαδή με τον μεγαλύτερο- ΜΟΝΟΝ ΑΝ βρεθεί αξιόπιστη, απλή και δίκαιη μέθοδος επιστροφής του φόρου με τον οποίον θα επιβαρυνθούν οι νοικοκυραίοι και οι αγρότες (λες και οι αγρότες δεν ανήκουν στους νοικοκυραίους). ΄Αρα κατέθεσε ένα "αν" το οποίο αμέσως-αμέσως δημιουργεί θέμα αξιοπιστίας για την κυβέρνηση. Από τις επανειλημμένες δηλώσεις των κ.κ. Σιούφα, Ρουσσόπουλου, Αλογοσκούφη και άλλων, όλοι εμείς οι μικρόνοες υπήκοοι, είχαμε μείνει με την εντύπωση ότι αυτό ήταν δεδομένο και μέχρι τέλους Ιουλίου, το σχετικό νομοσχέδιο θα ήταν έτοιμο. Τώρα όμως αποδεικνύεται ότι οι αρμόδιοι υπουργοί προχώρησαν σε εξαγγελίες χωρίς να έχουν ιδέα του τι και πως ,"με βάρκα την ελπίδα". Και τώρα που ανακαλύπτουν ότι το θέμα της επιστροφής του φόρου είναι περίπλοκο, ο αρμοδιότερος των αρμοδίων υπουργών δηλώνει μέσα στη βαθιά νύχτα ότι μπορεί και να μην εξομοιωθούν οι δύο ειδικοί φόροι κατανάλωσης. Ετσι απλά… Το δεύτερο που είπε ευθαρσώς και με περισσή ειλικρίνεια ο κ. Αλογοσκούφης ήταν ότι αν τελικά προχωρήσει το σχέδιο, θα ισχύσουν κοινωνικά και γεωγραφικά κριτήρια στην επιστροφή της επιβάρυνσης. Που σημαίνει ότι ο φτωχότερος ο οποίος μένει στα 50 ή στα 100 τετραγωνικά, θα πάρει πίσω χρήματα σε μεγαλύτερη αναλογία από τον πλουσιότερο που μένει στα 150 ή στα 200 τετραγωνικά. Και εκείνος που μένει στην Κρήτη θα πάρει πίσω λιγότερα χρήματα από εκείνον που μένει στο Κάτω Νευροκόπι. Αρα εδώ δεν μιλάμε πλέον για σύστημα πάταξης της φοροκλοπής, αλλά για σύστημα φορολογίας κάποιων κοινωνικών τάξεων, αλλά και των κατοίκων των θερμότερων περιοχών της χώρας. Ή κάνουμε λάθος; Δυστυχώς δεν κάνουμε λάθος και αν κάποιος το αμφισβητεί, ας ζητήσει την κασέτα από την
ΕΡΤ. Ή ας ρωτήσει τους έγκριτους συναδέλφους Γιώργο Κουβαρά και Παναγή Γαλιατσάτο που συμμετείχαν στη συζήτηση. Γιατί εκείνο που προέκυψε χωρίς αμφιβολία είναι ότι ενώ ως τώρα όλοι οι καταναλωτές αγόραζαν το πετρέλαιο θέρμανσης στην ίδια τιμή, με το νέο σύστημα, κάποιοι θα το αγοράζουν φθηνότερα και κάποιοι (οι μεσοαστοί και οι νότιοι) ακριβότερα. Το άλλο που βγήκε από τη συζήτηση είναι ότι το όλο σύστημα, αν υλοποιηθεί, θα βασίζεται στους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Και τα τετραγωνικά της κατοικίας, και η περιοχή της διαμονής και οι επιστροφές του φόρου. Που σημαίνει ότι ό καταναλωτής θα παίρνει πίσω χρήματα μετά από ένα τετράμηνο, ή στην καλύτερη περίπτωση, μετά από ένα δίμηνο. Όλα αυτά εν ονόματι της πάταξης του λαθρεμπορίου και της φοροκλοπής στα πετρελαιοειδή. Ωστόσο γι αυτό υπάρχει το κράτος στις κανονικές και οργανωμένες κοινωνίες. Για να πιάνει τους φοροκλέφτες, μεταξύ άλλων. Και γι αυτό πληρώνουν φόρους οι έντιμοι και ευυπόληπτοι πολίτες. Ας κόψει λοιπόν το λαιμό του αυτό το κράτος να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του προς τους πολίτες. Ας ψάξει στις χιλιάδες των υπαλλήλων του να βρει τους εντιμότερους και ας τους αμολύσει να πιάσουν τους κλέφτες. Εκτός και αν παραδέχεται ότι δεν υπάρχουν έντιμοι και άξιοι δημόσιοι υπάλληλοι. ΄Η εκτός και αν ο στόχος ήταν από την αρχή φορομπηχτικός για να αυξήσει με αυτή τη μηχανή μέσα στο 2005 τα έσοδά του, προκειμένου να μειώσει το έλλειμμα. Και για το 2006, έχει ο Θεός πάλι...
Άγγελος Στάγκος Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr