Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ο κ. Δασκαλόπουλος τόνισε ότι"η βιώσιμη ανάπτυξη και μαζί η βιώσιμη διαχείριση των υδάτινων πόρων δεν είναι πλέον θέμα επιλογής αλλά αναγκαία προϋπόθεση για ένα βιώσιμο μέλλον", προσθέτοντας ότι "με επίγνωση της ευθύνης τους απέναντι στο κοινωνικό σύνολο, οι σύγχρονες επιχειρήσεις ανάγουν το πρόβλημα σε πρόκληση". Επιπλέον ανέφερε ότι "συμμάχους στην προσπάθεια αυτή οι επιχειρήσεις ελπίζουν να βρουν την Πολιτεία, την τοπική κοινωνία και τα ΜΜΕ".
Στο πλαίσιο αυτό "ο ΣΕΒ ιδιαίτερα χαιρετίζει την ίδρυση του υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, για τη δημιουργία του οποίου ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών, προτείνοντας εδώ και ένα χρόνο τη δημιουργία Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ανάπτυξης", όπως είπε ο κ. Δασκαλόπουλος.
Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του ΣΕΒ για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη κ. Ευθύμιος Βιδάλης έδωσε έμφαση στο γεγονός ότι το σημερινό καταναλωτικό πρότυπο δεν είναι διατηρήσιμο για τον πλανήτη. "Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ως κοινωνία ότι η πρόσβαση σε φυσικούς πόρους, η παραγωγή βιομηχανικών προϊόντων και η σωστή διαχείριση των προϊόντων μετά τη χρήση τους, αποτελούν συλλογική ευθύνη και όχι δραστηριότητες που απλώς μπορούμε να τις εξάγουμε", εξάγοντας έτσι και θέσεις εργασίας αλλά και προβλήματα που κανείς δεν εγγυάται ότι θα τα διαχειριστούν άλλες χώρες, πρόσθεσε ο κ. Βιδάλης.
Ο ίδιος αναφέρθηκε επίσης στα μηνύματα -της έκθεσης «Νερό για Όλους», που ξεκινά σήμερα- και που αφορούν στο θέμα της κατανάλωσης και της ανάγκης συνειδητοποίησης του τι σημαίνουν ορισμένες καθημερινές μας, συνήθειες δίνοντας μερικά παραδείγματα: «Ένα φλιτζάνι καφέ, που για να παραχθεί, από το αγρόκτημα μέχρι το φλιτζάνι μας, έχουν καταναλωθεί περίπου 280 λίτρα νερού. Οι αριθμοί κατανάλωσης νερού γίνονται πολύ σοβαρότεροι όσο ανεβαίνουμε στη διατροφική αλυσίδα, όπου για παράδειγμα για ένα κιλό σιτάρι απαιτούνται περίπου 1.000 λίτρα νερό, ενώ για ένα κιλό ρύζι, 3.000 λίτρα και για ένα καλό μπιφτέκι στο πιάτο μας 12.000 λίτρα».
"Οι συνέπειες όμως μιας αποτυχημένης παγκόσμιας προσπάθειας στην αντιμετώπιση των κλιματικών αλλαγών σε παγκόσμιο επίπεδο θα βλάψουν τη χώρα μας δυσανάλογα πολύ και με κοινό παρονομαστή τα θέματα που επηρεάζονται από το νερό", κατέληξε ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του ΣΕΒ για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.