Απεβίωσε σήμερα στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Γ.Ν. Ευαγγελισμός, 25χρονος ασθενής, αλβανικής καταγωγής, που έπασχε από τη νέα γρίπη. Ειδικότερα, ο άτυχος άνδρας είχε ιστορικό υπερτροφικής μυοκαρδιοπάθειας και εμφυτευμένο απινιδιστή, και ήταν πάσχων από βαρύτατη πνευμονία απότη γρίπη ΑΗ1Ν1, η οποία τον οδήγησε σε βαρύτατη οξεία αναπνευστική ανεπάρκεια.
Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για τον πρώτο θάνατο στη χώρα μας που συνδέεται επισήμως με το ιό Η1Ν1.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr