Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τόσο ο κ. Παπαθανασίου, όσο και ο κ. Λέγκας αποφάσισαν εν μέσω Αυγούστου να μοιράσουν κρατικές εγγυήσεις από τα άδεια ταμεία του δημοσίου, με ασυντόνιστο τρόπο, με διαφορετικά γενικόλογα κριτήρια ο καθένας, αλλά ταυτόσημους πολλές φορές αποδέκτες».
Σύμφωνα με την κα Κατσέλη τα ερωτήματα είναι αμείλικτα:
1. Τι έγινε το πακέτο των 15 δις εγγυήσεων που είχε δοθεί στις τράπεζες για τη δανειοδότηση δήθεν των επιχειρήσεων; Απάντηση: Το πακέτο παραμένει ακόμα στα αζήτητα.
2. Τι έγινε το πακέτο των εγγυήσεων συνολικού ύψους 9 δις που είχε δοθεί στο ΤΕΜΠΜΕ για δάνεια στις επιχειρήσεις; Απάντηση: Τα δάνεια, όσα δόθηκαν, δόθηκαν σε αυτούς που δεν το είχαν ανάγκη.
3. Γιατί η αγορά εξακολουθεί να στενάζει από την πιστωτική ασφυξία, τα φέσια, τις ακάλυπτες και μεταχρονολογημένες επιταγές; Απάντηση: Γιατί η κυβέρνηση δεν έκανε απολύτως τίποτα τους τελευταίους δέκα μήνες να διασφαλίσει ότι θα διοχετευθεί ρευστότητα στην αγορά, γιατί δεν ήθελε να ακούσει τις προτάσεις μας για ταμείο αναχρηματοδότησης τραπεζών και επιχειρήσεων, για αύξηση του κεφαλαίου του ΤΕΜΠΜΕ, για αλλαγή των όρων λειτουργίας του, για ρύθμιση χρεών επιχειρήσεων και νοικοκυριών.
«Η κυβέρνηση έρχεται σήμερα και μοιράζει ακάλυπτες επιταγές, επιταγές που θα "σκάσουν" στα χέρια της επόμενης κυβέρνησης. Αποδεικνύει ότι δεν ενδιαφέρεται για τις επιχειρήσεις, δεν ενδιαφέρεται για την οικονομία, δεν ενδιαφέρεται για τη χώρα. Ενδιαφέρεται μόνο για παροδικά εκλογικά οφέλη» τόνισε η κα Καστέλη.
Αμεση ήταν η αντίδραση από την πλευρά της κυβέρνησης. Ο υπουργός Οικονομίας κ. Ι. Παπαθανασίου κατηγόρησε το ΠΑΣΟΚ και την κυρία Κατσέλη ότι κάνουν αντιπολίτευση για την αντιπολίτευση. «Το ΠΑΣΟΚ και η κ. Κατσέλη είναι αντίθετοι στην προσπάθεια της Κυβέρνησης να στηρίξει τις ελληνικές επιχειρήσεις, οι οποίες απασχολούν χιλιάδες εργαζόμενους και έχουν έρθει σε δύσκολη θέση από την παγκόσμια οικονομική κρίση. Είναι αντίθετοι στο πρόγραμμα αυτό, που έχει την έγκριση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και παρέχει εγγυήσεις για τη χρηματοδότηση των επιχειρήσεων, ώστε να μπορέσουν να συνεχίσουν να εκπληρώνουν τις υποχρεώσεις τους και να επενδύουν.
Τι τελικά επιθυμούν το ΠΑΣΟΚ και η κ. Κατσέλη; Να μην στηριχθούν οι επιχειρήσεις αυτές, όπως κάνουν όλες οι κυβερνήσεις σε όλο τον κόσμο, αλλά να αφεθούν στην τύχη τους και να βρεθούν χιλιάδες εργαζόμενοι στο δρόμο; Είναι ή όχι αυτό ο ορισμός της πλήρους αναλγησίας;
Θυμίζω ότι η κ. Κατσέλη μας είχε παροτρύνει πριν από μερικούς μήνες να δώσουμε εγγυήσεις απευθείας στις επιχειρήσεις και όχι στις τράπεζες και τώρα μας ασκεί κριτική γι αυτό. Είναι ή όχι αυτό ο ορισμός της πλήρους ανευθυνότητας»;