Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Όσον για το ενδεχόμενο λήψης νέων μέτρων, μετά τη συνέργασία που είχε με τον πρωθυπουργό και τον υπουργό Τουριστικής Ανάπτυξης, ο κ. Παπαθανασίου ξεκαθάρισε ότι «δεν πρόκειται να έχουμε αυτά που ακούμε και διαβάζουμε, αλλά ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα με διαρθρωτικές αλλαγές και μεταρρυθμίσεις, οι οποίες θα βασίζουν την ανάπτυξη της χώρας, όχι στα δανεικά και στην κατανάλωση, αλλά σε επενδύσεις στην Παιδεία και στην καλύτερη λειτουργία του κράτους».
Ο υπουργός Οικονομίας επιτέθηκε προσωπικά στον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Γιώργο Παπανδρέου, κατηγορώντας τον πως έχει ξεπεράσει κάθε όριο λαϊκισμού και ανευθυνότητας. «Ενώ αναγνωρίζει πράγματι τις σοβαρές επιπτώσεις που έχει η κρίση στην ελληνική οικονομία, δεν έχει στηρίξει ούτε ένα μέτρο από αυτά που έχουμε λάβει», παρατήρησε ο κ. Παπαθανασίου.
Όπως υποστήριξε, ο κ. Παπανδρέου δεν έχει καταθέσει ούτε μία πρόταση που να οδηγεί στην ανασυγκρότηση της οικονομίας, αλλά αντίθετα έχει καταψηφίσει όλες τις μεταρρυθμίσεις που έχει φέρει η κυβέρνηση για την οικονομία.
«Αυτό που έχει ανάγκη η χώρα, δεν είναι οι αντιφάσεις και οι αοριστολογίες του ΠΑΣΟΚ και του κ. Παπανδρέου, αλλά ένα συγκροτημένο σχέδιο που θα μας βγάλει από την κρίση με τις λιγότερες δυνατές επιπτώσεις, και αυτό το σχέδιο εφαρμόζει η κυβέρνηση», υπογράμμισε ο υπουργός Οικονομίας.
Κ. Μαρκόπουλος: Ασχολούμαστε με την πραγματική προοπτική του τόπου
Στο ίδιο μήκος και ο υπουργός Τουριστικής Ανάπτυξης, Κώστας Μαρκόπουλος, επεσήμανε πως η κυβέρνηση ασχολείται με τον παρόντα χρόνο και τις πραγματικές προοπτικές και εκείνοι που δεν ασχολούνται με αυτά, ασχολούνται με εκλογές.
Όσον αφορά την πορεία του τουρισμού τη φετινή σεζόν, ο κ. Μαρκόπουλος τόνισε ότι «τα καταστροφολογικά σενάρια της αρχής της χρόνου, ευτυχώς δεν έχουν επαληθευθεί και ότι παρά την οικονομική συγκυρία που υπάρχει τα πράγματα βαδίζουν ικανοποιητικά».
Ανέφερε επίσης πως αναμένεται πτώση φέτος για όλες τις χώρες της Μεσογείου και ότι εμείς παλεύουμε μεταξύ μονοψήφιου και διψήφιου αριθμού, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ισχύουν αυτά που ακούγαμε στην αρχή του χρόνου.