Τις προτεραιότητες του ελληνικού επιχειρηματικού κόσμου προβάλλει στα ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα το δ.σ. του Συνδέσμου Ελληνικών Βιομηχανιών (ΣΕΒ), που πραγματοποιεί επίσκεψη στις Βρυξέλλες από τις 19 μέχρι τις 21 Οκτωβρίου 2005.
Ο πρόεδρος του ΣΕΒ, κ. Οδυσσέας Κυριακόπουλος αναφέρθηκε στον έντονο προβληματισμό που επικρατεί στην Ευρώπη μετά την καταψήφιση της Συνταγματικής Συνθήκης στη Γαλλία και στην Ολλανδία και την αποτυχία στην τελευταία Σύνοδο Κορυφής επίτευξης συμφωνίας για τον κοινοτικό προϋπολογισμό 2007-2013. Υπογράμμισε, ότι η σημερινή κρίση αφορά άμεσα τις επιχειρήσεις και εξέφρασε την ανησυχία του για το ενδεχόμενο επέκτασης των επιπτώσεών της στην εσωτερική αγορά, το ενιαίο νόμισμα και την κοινωνική ειρήνη. Πρόσθεσε δε ότι η δημιουργία μιας ισχυρής ενωμένης Ευρώπης είναι περισσότερο από ποτέ αναγκαία. Εξέφρασε την ελπίδα ότι στην προσεχή Ατυπη Σύνοδο Κορυφής, οι ευρωπαίοι ηγέτες έχοντας λάβει τα μηνύματα των Ευρωπαίων πολιτών θα δώσουν ένα ισχυρό μήνυμα ενίσχυσης της ευρωπαϊκής ενοποίησης. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, το Δ.Σ. του ΣΕΒ είχε την ευκαιρία να συναντήσει τα μέλη της Επιτροπής της ΕΕ:
· κ. Σταύρο Δήμα (Περιβάλλον),
· κ. Joaquín Almunia (Οικονομικά και Νομισματικά θέματα),
· κ. Janez Potočnik (Επιστήμη και Έρευνα)
· κα Viviane Reding (Koινωνία της Πληροφορίας και Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης). Το διοικητικό συμβούλιο του ΣΕΒ κάλεσε την Ευρωπαϊκή Επιτροπή να αναλάβει τις ακόλουθες δράσεις: · Την προώθηση επίτευξης συμφωνίας από τα κράτη-μέλη για τον κοινοτικό προϋπολογισμό των ετών 2007-2013 χωρίς περιορισμό των πόρων που αφορούν την ανταγωνιστικότητα και κυρίως την έρευνα και ανάπτυξη. · Τον εκσυγχρονισμό του «ευρωπαϊκού κοινωνικού μοντέλου», διατηρώντας τα βασικά του στοιχεία της οικονομικής προόδου και κοινωνικής αλληλεγγύης. Οι μεταρρυθμίσεις θα πρέπει να στοχεύουν στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας, της ανάπτυξης, της απασχόλησης, της εκπαίδευσης και της εξυγίανσης των συνταξιοδοτικών μηχανισμών και να είναι αποτέλεσμα συνεργασίας και διαβούλευσης με τους κοινωνικούς εταίρους. · Την υλοποίηση της στρατηγικής της Λισαβόνας και ολοκλήρωση της ενιαίας αγοράς και στις υπηρεσίες. · Τη συνέχιση των προσπαθειών για τη βελτίωση του κανονιστικού περιβάλλοντος με τη διενέργεια μελετών αξιολόγησης των επιπτώσεων τόσο των νέων προτάσεων όσο και της ισχύουσας νομοθεσίας. Στον Έλληνα Επίτροπο, κ. Δήμα, το Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΕΒ τόνισε ότι η οικονομική ανάπτυξη αποτελεί προϋπόθεση για την προστασία του περιβάλλοντος και της κοινωνικής συνοχής. Επισήμανε δε, ότι μια σωστά σχεδιασμένη περιβαλλοντική πολιτική όχι μόνο δεν πρέπει να έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ανταγωνιστικότητα και την απασχόληση αλλά είναι δυνατόν να λειτουργήσει ως ισχυρός παράγων ανάπτυξης. Κατά τη συνάντησή με τον κ. Almunia, έγινε αναφορά στη δημοσιονομική κατάσταση στην Ελλάδα. Το δ.σ. υποστήριξε τις προσπάθειες που καταβάλλονται για τη μείωση του δημοσιονομικού ελλείμματος. Υπογράμμισε ότι για την επίλυση του δημοσιονομικού προβλήματος, δεν αρκεί μόνο μια πολιτική αύξησης των εσόδων. Χρειάζεται ένα πρόγραμμα μείωσης των δαπανών που θα βασίζεται στον περιορισμό του μεγέθους και του κόστους λειτουργίας του δημοσίου τομέα, τον εκσυγχρονισμό του κρατικού μηχανισμού, τη συνέχιση των ιδιωτικοποιήσεων και τη διασφάλιση της βιωσιμότητας του ασφαλιστικού συστήματος της χώρας. Το δ.σ. του ΣΕΒ παρέθεσε επίσης δείπνο στον Μόνιμο Αντιπρόσωπο, Πρέσβυ, κ. Κασκαρέλη και στον Αναπληρωτή Μόνιμο Αντιπρόσωπο, Πρέσβυ, κ. Χαλαστάνη καθώς και σε Έλληνες Ευρωβουλευτές όπου συζητήθηκαν σημαντικά θέματα της ευρωπαϊκής επικαιρότητας και δόθηκε έμφαση σε ζητήματα που βρίσκονται σε αποφασιστικό σημείο στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο Υπουργών, όπως η προτεινόμενη νομοθεσία για τα χημικά προϊόντα (REACH) και η Οδηγία για την απελευθέρωση των υπηρεσιών.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr