Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Έτσι, στο σύνολο των μη διασυνδεμένων νησιών, αυτών δηλαδή που δεν ηλεκτροδοτούνται μέσω καλωδίου από το ηπειρωτικό σύστημα, οι Ανανεώσιμες Πηγές καλύπτουν ποσοστό περίπου 10% της συνολικής κατανάλωσης ηλεκτρικού. Το ποσοστό αυτό θεωρείται ιδιαίτερα χαμηλό, λόγω του τεράστιου δυναμικού που έχουν τα ελληνικά νησιά σε ανέμους και ηλιακή ενέργεια.
Οι αιτίες, γνωστές επί χρόνια:
·Καταρχήν, το μικρό μέγεθος των αυτόνομων συστημάτων, στα περισσότερα νησιά, δεν επιτρέπει την αξιοποίηση του δυναμικού σε ΑΠΕ, καθώς αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο από τη μέγιστη ζήτηση του νησιού.
·Έπειτα είναι οι μεγάλες καθυστερήσεις στην πόντιση υποβρύχιων καλωδίων που θα συνδέσουν τα νησιά με το ηπειρωτικό σύστημα και θα επιτρέψουν τη μεταφορά «πράσινης» ενέργειας.
·Κοντά σε αυτά, και οι αντιδράσεις τοπικών φορέων στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών στα νησιά, που θεωρούν ότι αυτές θα πλήξουν την αισθητική του τοπίου.
Η Κρήτη, η Ρόδος και το χάος...
Η μόνη σοβαρή παραγωγή προέρχεται από την Κρήτη. Στο νησί η εγκατεστημένη ισχύς μονάδων ΑΠΕ, κυρίως αιολικά και ελάχιστα ηλιακά, ανέρχεται σε 161 μεγαβάτ. Σημειωτέον ότι η εγκατεστημένη ισχύς θερμικών μονάδων (καίνε πετρέλαιο ντίζελ και μαζούτ) αποδίδει 775 μεγαβάτ. Έτσι, η ενέργεια που παρήχθη το 2008 από τις μονάδες ΑΠΕ (κυρίως αιολικά), κάλυψε το 14% της συνολικής ζήτησης. Από την πλευρά του ο υπουργός Ανάπτυξης Κωστής Χατζηδάκης, μιλώντας την Κυριακή στην Κρήτη, υποσχέθηκε ότι μέχρι το 2012 θα εγκατασταθούν στο νησί επιπλέον 97 μεγαβάτ ανανεώσιμων πηγών.
Από εκεί και πέρα το χάος. Στη Ρόδο, για παράδειγμα, το δεύτερο μεγαλύτερο αυτόνομο νησιωτικό σύστημα, οι ΑΠΕ κάλυψαν το 2008 μόλις το 4% της ζήτησης, ενώ καλύτερες αποδόσεις έχουν η Σάμος και η Λέσβος. Στα υπόλοιπα μικρότερα νησιά, η διείσδυση των ΑΠΕ συνεχίζει να βρίσκεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Το χειρότερο είναι ότι η Κύθνος, όπου η ΔΕΗ εγκατέστησε το 1983 το πρώτο οργανωμένο αιολικό πάρκο, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη, εμφανίζεται στη λίστα της ΡΑΕ με μηδενική παραγωγή ενέργειας από ΑΠΕ το 2008.
Κατά τα λοιπά για τους ανθρώπους των ΑΠΕ, πλησιάζει μια ξεχωριστή ημέρα.
Ενόψει ακριβώς της ημέρας του ανέμου, η Ελληνική Επιστημονική Ένωση Αιολικής Ενέργειας (ΕΛΕΤΑΕΝ), θα πραγματοποιήσει και ένα ακόμη εγχείρημα: να βάλει στην ατζέντα των ευρωεκλογών το θέμα της πράσινης ανάπτυξης και της καθαρής ενέργειας. Έτσι την προσεχή εβδομάδα θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική εκδήλωση παρουσία του Επιτρόπου Περιβάλλοντος Σταύρου Δήμα, του προέδρου της Ευρωπαϊκής Ένωσης Αιολικής Ενέργειας Αρθούρου Ζερβού καθώς και υποψήφιων ευρωβουλευτών από όλα τα κόμματα. Στη διάρκεια της εκδήλωσης θα παρουσιαστούν και δύο επιστημονικές μελέτες: η πρώτη θα παρουσιάζει τεκμηριωμένα τις «επιπτώσεις» των αιολικών πάρκων στο περιβάλλον, ενώ η δεύτερη θα παρουσιάζει τη θέση της ΕΛΕΤΑΕΝ για τις δυνατότητες διείσδυσης της αιολικής ενέργειας στο ενεργειακό μείγμα της χώρας.
Λέτε το 2009, τα αιολικά πάρκα να τύχουν καλύτερης υποδοχής στην Ελλάδα ;
Ο Ενεργειακός
[email protected]