Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
«Ο πρώτος είναι η μείωση του ελλείμματος σε επίπεδα κάτω του 3% ως το 2010. Και αυτό δεν μας το επιβάλλει απλώς η συμμετοχή μας στη ζώνη του ευρώ. Μας το επιβάλλει κυρίως η ανάγκη να περιορίσουμε το χρέος, να βελτιώσουμε την πιστοληπτική μας ικανότητα και να εξοικονομήσουμε πόρους προς όφελος της ανάπτυξης και της κοινωνικής συνοχής.
Ήδη, για το σκοπό αυτό, έχουμε θέσει σε εφαρμογή μια σειρά από μέτρα, όπως:
- Την εφαρμογή μιας δυσάρεστης αλλά αναγκαίας εισοδηματικής πολιτικής
- Τον περιορισμό κατά 10% των ελαστικών δαπανών όλων των υπουργείων
- Τον περιορισμό των προσλήψεων στο Δημόσιο με εξαίρεση τους τομείς της Υγείας και της Παιδείας
- Τον αυστηρό έλεγχο στις δαπάνες των ΟΤΑ, των Νοσοκομείων και των Ασφαλιστικών Ταμείων
- Την εφαρμογή ενός ολοκληρωμένου συστήματος προμηθειών στο χώρο της Υγείας
- Την εφαρμογή νέων συστημάτων και τεχνολογιών για τον έλεγχο της φαρμακευτικής δαπάνης
- Τη δημιουργία Ενιαίας Αρχής για την καταβολή όλων των αποδοχών των δημόσιων υπαλλήλων
- Την εφαρμογή του προγράμματος εξυγίανσης του ΟΣΕ μετά την επιτυχημένη αποκρατικοποίηση της 0λυμπιακής.
Ταυτόχρονα, έχει τεθεί υπό αυστηρή επιτήρηση ο φοροελεγκτικός μηχανισμός. Εφαρμόζονται νέα συστήματα για τον έλεγχο και τη διασταύρωση των φορολογικών στοιχείων, ενώ αξιοποιείται η τεχνογνωσία της αγοράς, με στόχο να προχωρήσει αποτελεσματικότερα η είσπραξη των βεβαιωθέντων χρεών προς το δημόσιο. Βεβαίως δεν σας κρύβω, ότι κάθε φορά που η Πολιτεία λαμβάνει συγκεκριμένα μέτρα για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, αντιμετωπίζει αντιδράσεις και επικρίσεις. Δεν πρόκειται να κάνουμε πίσω. Ο στόχος μας είναι κυνηγήσουμε τους«καρχαρίες» της φοροδιαφυγής και να περιορίσουμε στην πράξη και όχι στα λόγια την πιο σύγχρονη μορφή κοινωνικής αδικίας, που είναι η φοροδιαφυγή.
Ο δεύτερος πυλώνας αφορά τη στήριξη της πραγματικής οικονομίας, με στοχευμένα μέτρα και παρεμβάσεις, στα όρια που επιτρέπουν οι δυνατότητες της χώρας. Προς αυτή την κατεύθυνση:
- Η Κυβέρνηση ήταν μεταξύ των πρώτων στην Ευρωπαϊκή Ένωση που εγγυήθηκαν τις καταθέσεις των πολιτών, προκειμένου να διατηρηθεί η εμπιστοσύνη στο τραπεζικό σύστημα.
- Θέσαμε σε εφαρμογή το πρόγραμμα για την ενίσχυση της ρευστότητας της οικονομίας, με σκοπό τη διευκόλυνση της χρηματοδότησης νοικοκυριών και επιχειρήσεων
- Μέσω του ΤΕΜΠΜΕ, εφαρμόζουμε προγράμματα για την παροχή χαμηλότοκων δανείων, συνολικού ύψους 9,5 δισ. ευρώ, σε 80.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις.
- Ανακοινώσαμε μια σειρά από στοχευμένα μέτρα για τη στήριξη κλάδων με κρίσιμη συμμετοχή στο ΑΕΠ και στην απασχόληση, όπως ο τουρισμός, οι εξαγωγές, η οικοδομή και η αγορά του αυτοκινήτου.
Τρίτη και εξίσου σημαντική προτεραιότητα, είναι η στήριξη της απασχόλησης και των οικονομικά ασθενέστερων πολιτών. Αυτών που έχουν πραγματικά ανάγκη από τη βοήθεια του κράτους. Στο πλαίσιο αυτό, αξιοποιούμε κάθε δυνατότητα, με μέτρα όπως:
- Η διάθεση 450 εκατ. ευρώ, μέσω του Ταμείου Κοινωνικής Συνοχής, σε δράσεις όπως η καταβολή του Έκτακτου Επιδόματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε άνεργους, χαμηλοσυνταξιούχους και ΑμεΑ.
- Η παροχή έκτακτου επιδόματος στήριξης έως και 500 ευρώ σε χαμηλόμισθους και χαμηλοσυνταξιούχους, για το 2009.
- Η μετατροπή του επιδόματος ανεργίας σε επίδομα απασχόλησης
- Η επιδότηση, μέσω του ΟΑΕΔ, 200.000 νέων θέσεων εργασίας.
- Η υλοποίηση ενός ολοκληρωμένου προγράμματος, ύψους 3,2 δισ. ευρώ, από εθνικούς και κοινωνικούς πόρους, για δράσεις κατάρτισης, επιδότησης εργασίας και κοινωνικής αλληλεγγύης».