Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
’λλωστε, η Ε.Ε. συγκροτεί τον μεγαλύτερο εμπορικό εταίρο της Κίνας. Η συνολική αξία των εμπορικών συναλλαγών μεταξύ των δύο πλευρών αυξήθηκε κατά 19,5% το 2008 και έφθασε στα 425,6 δισ. δολάρια.
Στα πλαίσια αυτά το Ελληνοκινεζικό Επιμελητήριο σε συνεργασία με τα Εμπορικά και Βιομηχανικά Επιμελητήρια όλης της χώρας διοργανώνει επιχειρηματικές συναντήσεις των τοπικών επιχειρήσεων και φορέων με τον Εμπορικό Ακόλουθο της Πρεσβείας της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας κ. Cheng Dayan.
Πρόσφατα το Ελληνοκινεζικό Επιμελητήριο και ο κ. Cheng Dayan επισκέφθηκαν τη Νομαρχία Λακωνίαςκαι το τοπικό Επιμελητήριο. Με τη συνοδεία εκπροσώπων της Διοίκησης του ΕπιμελητηρίουΛακωνίας οΕμπορικός Ακόλουθος της Πρεσβείας της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας κ. Cheng Dayan και ο αντιπρόεδρος του Ελληνοκινεζικού Επιμελητηρίου κ. Σπύρος Ξάνθης επισκέφτηκαν παραγωγικές μονάδες του Νομού. Στη συνέχεια, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου κ. Κωνσταντίνος Πανδής υποδέχτηκε τον κ. Cheng και τον κ. Ξάνθη στα γραφεία του Επιμελητηρίου στο Γύθειο. Ακολούθησε σύσκεψη με εξαγωγικές επιχειρήσεις του νομού όπου η κάθε επιχείρηση περιέγραψε στον κ. Cheng το προφίλ και τις δραστηριότητες της επιχείρησης και προσέφερε προϊόντα και έντυπο υλικό. Πιο συγκεκριμένα, ο κ. Cheng Dayan διατύπωσε το έντονο ενδιαφέρον της Λ.Δ. της Κίνας για εισαγωγή προϊόντων, όπως ελαιόλαδο, εσπεριδοειδή κρασί κ.ά.
Η επίσκεψη αυτή κρίθηκε ιδιαίτερα σημαντική και επιτυχής από τους συμμετέχοντες και αμφότερα τα μέρη δεσμεύτηκαν στη συνέχιση των επαφών για την ανάπτυξη της εμπορικής και οικονομικής συνεργασίας των επιχειρηματιών της περιφέρειας του Επιμελητηρίου Λακωνίας και της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας.
Δ.Καραγιαννοπούλου