Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Για το πρώτο εξάμηνο του 2024, τα έσοδα του Ο.Λ.Λ.Α.Ε. υπερβαίνουν τους στόχους του εγκεκριμένου προϋπολογισμού κατά 27% και εμφανίζονται αυξημένα κατά 15% έναντι της ίδιας περιόδου του 2023.
Αντίστοιχα, το δημοσιονομικό αποτέλεσμα (έσοδα μείον έξοδα) του Ο.Λ.Λ.Α.Ε. για το πρώτο εξάμηνο του 2024 υπερβαίνει τους στόχους του εγκεκριμένου προϋπολογισμού κατά 93% και εμφανίζεται αυξημένο κατά 84% έναντι της ίδιας περιόδου του 2023.
Η σημαντική πρόοδος των οικονομικών στοιχείων του Ο.Λ.Λ.Α.Ε. οφείλεται κυρίως στις νέες δραστηριότητες του Εμπορικού Τομέα (κυρίως λόγω της προσέλκυσης vehicle carriers πλοίων), στη συνεχή ανάπτυξη της Κρουαζιέρας και στην αύξηση των ελλιμενισμών τουριστικών σκαφών.
Σε ό,τι αφορά την Κρουαζιέρα, θα πρέπει να σημειωθεί ότι το λιμάνι του Λαυρίου είναι το δεύτερο στην Ελλάδα σε προσεγγίσεις πλοίων homeporting (μετά τον Πειραιά) και δεδομένων των υπαρχουσών συμφωνιών, η κατάταξη αυτή έχει διασφαλιστεί και για το 2025.
Σε ό,τι αφορά τον Τομέα των Τουριστικών Σκαφών και δεδομένου του κορεσμού του λιμένος κατά τη θερινή περίοδο, η πρόοδος που σημειώθηκε οφείλεται στην προσέλκυση διερχόμενων σκαφών και κυρίως κατά τη χειμερινή περίοδο.
Η πορεία του Α΄ εξαμήνου αναμένεται να συνεχιστεί και για το Β΄ εξάμηνο του 2024 και αξιοσημείωτο είναι ότι ο Ο.Λ.Λ.Α.Ε. έχει δεσμευτεί να επιτύχει το υψηλότερο δημοσιονομικό αποτέλεσμα για το 2024 από το σύνολο των κρατικών λιμένων, σύμφωνα με τους εγκεκριμένους προϋπολογισμούς.
Η οικονομική πορεία του Ο.Λ.Λ.Α.Ε. επιτρέπει τα τελευταία χρόνια στο Δ.Σ. την εισήγηση απόδοσης του υψηλότερου μερίσματος προς τον Μέτοχο και την άμεση εξόφληση του συνόλου των υποχρεώσεων προς την αγορά εντός 30 ημερών.
Η σημαντική ρευστότητα του Οργανισμού εξασφαλίστηκε με την ανάκτηση οφειλών προς τον Ο.Λ.Λ.Α.Ε. από προηγούμενες χρήσεις, ύψους άνω των 11 εκ. ευρώ.
Στα αξιοσημείωτα γεγονότα του Α΄ εξαμήνου πρέπει να αναφερθούν:
Δεδομένης της πορείας του Ο.Λ.Λ.Α.Ε., η διοίκηση του Ο.Λ.Λ.Α.Ε. οφείλει να ευχαριστήσει το σύνολο της πολιτικής ηγεσίας του ΥΝΑΝΠ και ειδικότερα τη Γ.Γ.Λ.Λ.Π., καθώς και το σύνολο των Υπηρεσιών που υπάγονται σε αυτήν, για την αμέριστη βοήθειά τους, κυρίως λόγω της τραγικής υποστελέχωσης του Ο.Λ.Λ.Α.Ε.
Επίσης, οφείλει να ευχαριστήσει τον Μέτοχο (ΤΑΙΠΕΔ), τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Οργανισμού, τα μέλη του Συμβουλίου Χρηστών Λιμένος, την ηγεσία και τα στελέχη του Κ. Λιμεναρχείου Λαυρίου και του Τελωνείου Λαυρίου για την άψογη και αποτελεσματική συνεργασία.
Περισσότερες όμως ευχαριστίες οφείλονται στους ελάχιστους εργαζόμενους του Ο.Λ.Λ.Α.Ε., οι οποίοι με την καθημερινή τους υπερπροσπάθεια, όχι μόνο διασφαλίζουν την εύρωστη πορεία του Οργανισμού αλλά συνέβαλαν αποτελεσματικά και ταχύτατα στην προετοιμασία της υπό εξέλιξη διαδικασίας ιδιωτικοποίησης.