Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στη συνάντηση παρέστησαν ο Διευθυντής του Γραφείου του Υπουργού Κος Παναγιώτης Δουφεξής, η συνεργάτης του Υπουργού Κα Ειρήνη Μανιού και ο Τεχνικός Σύμβουλος του Σ.Ε.ΝΑ.ΒΙ. επί θεμάτων Ναυπηγοεπισκευής, κ. Ρουσέτος Λειβαδάρος.
Ο πρόεδρος του Σ.Ε.ΝΑ.ΒΙ. ανέπτυξε τα προβλήματα της Ναυπηγοεπισκευής, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εργασίας. Συγκεκριμένα αναφέρθηκε ότι για τον κλάδο είναι αναγκαία (α) η μερική άρση του περιορισμού των υπερωριών, (β) η δραστική μείωση του ονομαστικού (τεκμαρτού) μισθού ή ημερομισθίου επί του οποίου υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές και (γ) η άμεση λειτουργία επαγγελματικών σχολών τεχνιτών της Ναυπηγοεπισκευής. Ο Σ.Ε.ΝΑ.ΒΙ. είχε επισημάνει τα ζητήματα αυτά προς τον Υπουργό Εργασίας εγγράφως και με τη συμμετοχή του στην πρόσφατη δημόσια διαβούλευση Νομοσχεδίου του Υπουργείου Εργασίας.
Ο Υπουργός εξέφρασε κατ’ αρχήν το ζωηρό του ενδιαφέρον για την ανάπτυξη της Ναυπηγικής/Ναυπηγοεπισκευαστικής Βιομηχανίας. Ειδικότερα, επί των ζητημάτων, που έθεσε ο πρόεδρος του Σ.Ε.ΝΑ.ΒΙ. και άλλων σχετιζομένων με τη Ναυπηγοεπισκευή, ο κ. Υπουργός δήλωσε τα εξής :
Περαιτέρω, ο πρόεδρος του Σ.Ε.ΝΑ.ΒΙ. κ. Βασίλης Κανακάκης αναφέρθηκε στα προβλήματα, που καταγράφονται μεταξύ ΟΛΠ και των Ελληνικών Ναυπηγοεπισκευαστικών Επιχειρήσεων και τις επιπτώσεις τους. Αναφέρθηκε σε προβλήματα, που εκτρέπουν ακόμα και σήμερα πολλά πλοία ελληνικών συμφερόντων, στη γειτονική Τουρκία.
Από τον πρόεδρο του Σ.Ε.ΝΑ.ΒΙ. υπογραμμίστηκε επίσης η άμεση ανάγκη εφαρμογής ολοκληρωμένου και συνεκτικού προγράμματος παρεμβάσεων για την αναθέρμανση της Ελληνικής Ναυπηγικής/Ναυπηγοεπισκευαστικής Βιομηχανίας, ενόψει μάλιστα της επαναλειτουργίας των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά και Ελευσίνας. Ο Υπουργός Εργασίας κ. Ιωάννης Βρούτσης εξέφρασε την πρόθεσή του να προωθήσει στην αρμόδια επισπεύδουσα αρχή, που είναι το Υπουργείο Ανάπτυξης & Επενδύσεων, την κατάρτιση και εφαρμογή προτάσεων και δράσεων για την αναθέρμανση της Ελληνικής Ναυπηγικής Βιομηχανίας.
Στο τέλος της συνάντησης ο πρόεδρος του Σ.Ε.ΝΑ.ΒΙ. εξέφρασε την ικανοποίησή του για το θετικό κλίμα και τα αποτελέσματα της συνάντησης. Από την πλευρά ο Υπουργός δήλωσε ότι η πόρτα του Υπουργείου θα είναι πάντα ανοικτή για εποικοδομητικές προτάσεις ανάπτυξης της Ναυπηγοεπισκευής.