Πρόκριμα για τη γραμμή Δυτικών Κυκλάδων αποτελεί η έκτακτη δρομολόγηση του στις 3/1 του Blue Star Naxos, το οποίο αναχώρησε το απόγευμα από Πειραιά και κατευθύνθηκε για Σέριφο - Πάρο και Μικρές Κυκλάδες, σύμφωνα με τον ιστότοπο miloslife.gr.
Το δρομολόγιο έγινε με αφορμή το κενό που δημιουργεί η επίσχεση στο Άγιος Γεώργιος, που καλύπτει εδώ και χρόνια μαζί με το F/B Κοραής τη γραμμή Πειραιάς, Σέριφος, Σίφνος, Κίμωλος, Μήλος Φολέγανδρος.
Ωστόσο, δείχνει ότι η κινητικότητα στην ακτοπλοΐα είναι παρούσα, ειδικά στην περιοχή όπου η τουριστική ανάπτυξη είναι έντονη με εμβληματικά καταλύματα (π.χ. Ελιές Σίφνος), ενώ ήδη ετοιμάζονται κι άλλα…
Αξίζει να σημειωθεί ότι. το συγκεκριμένο δρομολόγιο μετέφερε 80 επιβάτες και 5 φορτηγά, κάτι που δεν θεωρείται αμελητέο για αυτή την εποχή και για ένα μόνο νησί και μάλιστα από τα πλέον μικρά...
Εκείνο που έχει σημασία και αποδίδεται σε πηγές του Milos Life στην ναυτιλιακή αγορά του Πειραιά, είναι το γεγονός, ότι καμιά εταιρεία δεν κάνει κινήσεις στα τυφλά και αυτό, είτε μπει, είτε δεν μπει βαπόρι της εταιρείας τελικά στη γραμμή Μήλου... Όπως είπαν οι ίδιες πηγές στο Miloslife, αν η Σέριφος νοιάζει τους ακτοπλόους μία φορά, η Μήλος τους ενδιαφέρει 10 φορές...
Αυτή τη στιγμή η Blue Star έχει διαθέσιμα πλοία και αυτό δημιουργεί προσδοκίες. Εκτιμάται ότι το συγκεκριμένο δρομολόγιο αποτελεί test για την Blue Star όσον αφορά στο ενδιαφέρον που ίσως έχει η συγκεκριμένη γραμμή.Και φαίνεται πως έχει...
Να σημειωθεί ότι έχουν προηγηθεί κινήσεις των Δημάρχων προς αυτή, την κατεύθυνση καθώς και του Βουλευτή Κυκλάδων του ΣΥΡΙΖΑ Νίκου Συρμαλένιου.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr