Ενοποιημένο κύκλο εργασιών 59,4 εκατ. ευρώ, καθαρά μετά από φόρους και προ δικαιωμάτων μειοψηφίας αποτελέσματα 4,5 εκατ. ευρώ και καθαρά μετά από φόρους αποτελέσματα 3 εκατ. ευρώ εμφάνισε η Everest κατά την περίοδο 1/7/2005 - 31/3/2006 (9μηνο). Σημειώνεται ότι το σύνολο των αποσβέσεων για την εν λόγω περίοδο ανήλθε στο ποσό των 2,4 εκατ. ευρώ.
Οπως αναφέρει σχετική ανακοίνωση, ιδιαίτερα ισχυρή είναι η ταμειακή ρευστότητα του ομίλου η οποία επιτρέπει την χρηματοδότηση του νέου επιχειρηματικού της σχεδίου ανάπτυξης (2006 - 2008), το οποίο για τη τρέχουσα χρήση του ημερολογιακού έτους 2006, προβλέπει την ανάπτυξη 10 νέων καταστημάτων σε Παλλήνη, Καμίνια, Πέραμα, Λούτσα, Αγ. Μαρίνα, Νέα Μάκρη, Πειραιώς, Μαρούσι, Θεσσαλονίκη και στο νέο Factory Outlet στο Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι πρόσφατα εγκαινιάστηκε το πρώτο κατάστημα του νέου concept του ομίλου στο χώρο του casual dining, το οποίο φέρει το όνομα KUZINA και βρίσκεται στη περιοχή του Θησείου, ενώ εντός της χρήσης θα λειτουργήσουν επίσης δύο νέα καταστήματα La Pasteria στη περιοχή της Αττικής. Αναφορικά με την επέκταση στο εξωτερικό, ο όμιλος Everest προέβη στη σύναψη δύο συμβάσεων franchise στη περιοχή της Κωνσταντινούπολης με ισχυρό τουρκικό επιχειρηματικό σχήμα, για τη δημιουργία εστιατορίων La Pasteria. Τέλος, σημειώνεται ότι ο όμιλος μέσω της Olympic Catering δραστηριοποιείται πλέον ενεργά στο χώρο του βιομηχανικού catering μέσω συμβάσεων b-to-b με μεγάλα δίκτυα S/M, δραστηριότητα η οποία εμφανίζει σημαντικές προοπτικές περαιτέρω ανάπτυξης. Ο γενικός διευθυντής του ομίλου κ. Αθανάσιος Παπανικολάου, δήλωσε ότι η τρέχουσα χρήση εξελίσσεται σύμφωνα με το σχεδιασμό της διοίκησης, ενώ στις 30 Ιουνίου ολοκληρώνεται το προηγούμενο 3ετές επιχειρηματικό σχέδιο (2004 -2006) το οποίο προέβλεπε την διοικητική αναδιάρθρωση του ομίλου με έμφαση στις επιχειρηματικές συνέργειες, στην εξυγίανση της συνδεδεμένης Olympic Catering και στην ενίσχυση των ταμειακών ροών της μητρικής εταιρείας για τη χρηματοδότηση νέων επενδύσεων. "Οι στόχοι που θέσαμε έχουν επιτευχθεί και πλέον το νέο επιχειρηματικό σχέδιο φέρει κυρίως αναπτυξιακούς στόχους εντός και εκτός της ελληνικής επικράτειας. Σήμερα το σύνολο των συστημικών πωλήσεων του ομίλου σε ετήσια βάση ξεπερνά το ποσό των 140 εκατ. ευρώ ενώ ο όμιλος διαθέτει μετοχική συμμετοχή σε εταιρείες οι οποίες ελέγχουν το 91% των συνολικών συστημικών πωλήσεων. Στόχος μας είναι στο τέλος της επόμενης τριετίας οι ετήσιες συστημικές πωλήσεις να έχουν ξεπεράσει τα 200 εκατ. ευρώ".
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr