Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Όπως ανέφερε παρουσιάζοντας σε μια καλαίσθητη εκδήλωση το νέο σημείο της αλυσίδας, σε εκπροσώπους του Τύπου ο διευθύνων σύμβουλος Νίκος Λαβίδας “δέκα περίπου καταστήματα του δικτύου ΑΒ που ξεπερνούν τα 2.000 τ.μ. με μεγαλύτερο αυτό του Ελληνικού που φθάνει τα 5.000 τ.μ. θα μετατραπούν σε «νέας γενιάς». Εκτός από τα καταστήματα Αττικής, το πρόγραμμα ανακαίνισης αφορά κι ένα μεγάλο κατάστημα εκτός Αττικής, κίνηση που θα ολοκληρωθεί το 2024. Το πρόγραμμα ανακαινίσεων ξεκίνησε από τα ιδιόκτητα καταστήματα, προβλέπεται ωστόσο να επεκταθεί και στα franchise καταστήματα του δικτύου.”
Με βάση, δε, όσα ανέφερε ο κ. Λαβίδας, που με σπίθα παρουσίασε το νέο απόκτημα της αλυσίδας, στο Μαρούσι αναμένει υπέρβαση στόχων στο τζίρο, που έχουν τεθεί. Μάλιστα, παρά το ότι τα “βιβλία” παραπέμπουν σε πιο “γεμάτα πορτοφόλια” στα νότια, όπως αποτυπώνονται στις μέσες αποδείξεις στο ανάλογο κατάστημα του Ελληνικού, η πρόβλεψη είναι για “προσπέρασμα” του… βορρά, ένεκα και του νέου στησίματος και των καινοτομιών της νέας σάλας.
Επενδύσεις 50 εκατ. ευρώ
Για φέτος είχαν προγραμματιστεί επενδύσεις 50 εκατ. ευρώ, που μεταξύ άλλων προβλέπουν 4 νέα εταιρικά καταστήματα και 47 franchise. Στην παρούσα φάση, το δίκτυο ΑΒ Βασιλόπουλος αριθμεί 571 καταστήματα, εκ των οποίων τα 260 λειτουργούν με franchise.
Σε βάθος χρόνου και για τη διετία 2023 με 2025 προβλέπεται η λειτουργία 198 νέων καταστημάτων, εκ των οποίων τα 16 θα είναι εταιρικά και τα 182 franchise, επένδυση συνολικού ύψους 181 εκατ. ευρώ.
Σχετικά με το κατάστημα του Αγίου Όρους, σύμφωνα με το σχεδιασμό της διοίκησης, θα ανοίξει τις πόρτες του το πρώτο δίμηνο του 2024.
Στον Κόμβο Αμαρουσίου το νέο κατάστημα
Να σημειωθεί ότι η νέα σάλα της ΑΒ, αναπτύσσεται σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του Ιδρύματος Μιμικοπούλου, το οποίο απέκτησε με δικαίωμα χρήσης 15 ετών, κατόπιν διαγωνισμού. Προγραμματιζόταν να λειτουργήσει νωρίτερα, ωστόσο λόγω της πανδημίας, υπήρξαν καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να αυξηθεί και το κόστος της επένδυσης από τα 7 εκατ. που αρχικά προβλεπόταν στα 12 εκατ. ευρώ.
“Το νέο σύγχρονο κατάστημα είναι έκτασης 2.800 τ.μ. κι αναπτύσσεται σε ένα ενιαίο επίπεδο με φρέσκια αισθητική και νέα τμήματα με μεγάλη ποικιλία ποιοτικών προϊόντων και ψηφιακές υπηρεσίες, στοχεύοντας να συνθέσει μία μοναδική αγοραστική εμπειρία για κάθε πελάτη” αναφέρει η εταιρεία, που σημειώνει ότι “το καινούργιο κατάστημα AB σχεδιάστηκε με βάση τους βασικούς πυλώνες της στρατηγικής της εταιρείας, που εστιάζουν στο καλό για την Υγεία και τον Πλανήτη, καλό για τον Τόπο, καλό για να Κερδίζει ο καταναλωτής, αναπτύσσοντας τα παρακάτω σημεία του καταστήματος:
Παράλληλα, το νέο κατάστημα διαθέτει μεγάλη ποικιλία αποκλειστικά προϊόντα και νέες καινοτόμες μάρκες που προσφέρει η ΑΒ Βασιλόπουλος, όπως η Nature’s Promise, η Perla, η Delicata, που υποστηρίζουν την προστασία του πλανήτη, ώστε να είναι βιώσιμος για τις γενιές που έρχονται, και η σειρά προϊόντων «Η ΑΒ κοντά στην ελληνική γη», ώστε όλοι οι πελάτες της ΑΒ να έχουν τη δυνατότητα να απολαμβάνουν μια μεγάλη ποικιλία από ολόφρεσκα τοπικά προϊόντα από κάθε σημείο της Ελλάδας. Ακόμα, οι σοκολάτες Milly, αλλά και τα προϊόντα κάτω από την επωνυμία Gustona, μπορεί να τα βρει κανείς σε χαμηλή τιμή με την εγγύηση ποιότητας της ΑΒ. Ωστόσο, επειδή, ο χρόνος είναι πολύτιμος, γι’ αυτό το λόγο δίνεται η δυνατότητα τους πελάτες της ΑΒ να εξοικονομούν χρόνο με έξυπνες και γρήγορες λύσεις, όπως τα Έτοιμα Γεύματα με την υπογραφή του Άκη Πετρετζίκη, καθώς επίσης και το ψητό κοτόπουλο ΑΒ και ΑΒ Επιλογή από Γιαννιώτικες Φάρμες.
Το κατάστημα διαθέτει ψηφιακές εφαρμογές για την καλύτερη εξυπηρέτηση του επισκέπτη, όπως 6 αυτόματα ταμεία για γρήγορη κι εύκολη ολοκλήρωση των καθημερινών αγορών, οθόνες ψηφιακής σηματοδότησης που προβάλλουν προσφορές και χρήσιμες πληροφορίες για τα προϊόντα, τα νέα και τις υπηρεσίες της ΑΒ, κιόσκια για σειρά προτεραιότητας στα τμήματα service για την εξοικονόμηση χρόνου, κιόσκια με πληροφορίες και συνταγές για τα προϊόντα συγκεκριμένων τμημάτων και υπηρεσίες Delivery ΑΒ collect για την άμεση παραλαβή προϊόντων χωρίς αναμονή. Επίσης έχει ένα εξωτερικό και ένα υπόγειο parking 220 θέσεων, συνολικά, ενώ διαθέτει και θέσεις φόρτισης ηλεκτρικών αυτοκινήτων.
Να σημειωθεί ότι έως και τις 13 Δεκέμβρη θα ισχύσει όφελος ύψους 10% σε κάθε αγορά. Επιπλέον αυτής της προσφοράς, οι επισκέπτες θα βρουν διαθέσιμες προσφορές σε διάφορα επιλεγμένα προϊόντα. Ακόμη, μέσα από τη χρήση της AB Plus, θα πραγματοποιηθεί ένας μεγάλος διαγωνισμός με διάρκεια συμμετοχής έως τις 20.01.2024 (η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στις 30.01.2024). Πιο συγκεκριμένα, οι πελάτες του καταστήματος για την επιβράβευση των αγορών τους μπορούν να μπουν στην κλήρωση για να διεκδικήσουν ένα Fiat 500 hybrid, 1.500€ για τα ψώνια της χρονιάς, αλλά και άλλα πλούσια δώρα.
Γιώργος Αλεξάκης