Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σύμφωνα με την ΕΑΕΕ:
Οι ασφαλιστικές εταιρίες δεν παρέχουν δικές τους υπηρεσίες υγείας. Ανταποκρίνονται στις ανάγκες των πελατών τους όταν χρειάζεται να καλύψουν το κόστος των υπηρεσιών υγείας που λαμβάνουν ως ασφαλισμένοι.
Η ιδιωτική ασφάλιση είναι, συνεπώς, διαχειριστής των ασφαλίστρων υγείας και μόνο συγκεντρώνει και πληρώνει το κόστος περίθαλψης των ασφαλισμένων.
Οι συνολικές αποζημιώσεις που πληρώνει κάθε χρόνο μια ασφαλιστική εταιρία είναι «οδηγός» για να διαμορφώσει το ασφάλιστρο το οποίο πρέπει να είναι επαρκές, ώστε ανά πάσα στιγμή να ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει προς τους ασφαλισμένους της. Αυτό επιβάλλεται, πρώτα απ’ όλα, από την ασφαλιστική νομοθεσία.
Η ασφαλιστική αγορά διαθέτει μεγάλο αριθμό ασφαλιστικών εταιριών οι οποίες ανταγωνίζονται μεταξύ τους και διαπραγματεύονται η καθεμία ξεχωριστά τις τιμές με τις ιδιωτικές κλινικές, όπως άλλωστε επιτάσσει η νομοθεσία του ανταγωνισμού.
Από την άλλη, η αγορά των ιδιωτικών υπηρεσιών υγείας αποτελείται από λίγους μεγάλους ομίλους, οι οποίοι διαμορφώνουν το κόστος των υπηρεσιών υγείας, το οποίο οι ασφαλιστικές εταιρίες πρέπει να πληρώσουν.
Για την ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα, η μελέτη του ΙΟΒΕ για τις μακροχρόνιες ασφαλίσεις νοσοκομειακής κάλυψης για το σύνολο της αγοράς, δείχνει ότι το 2022 αυξήθηκε και η συχνότητα ανάγκης νοσηλείας και το μέσο κόστος της νοσηλείας. Εξαιτίας της αύξησης αυτών των δύο παραγόντων, το καθαρό κόστος κάλυψης που καλούνται να αναλάβουν οι ασφαλιστικές εταιρίες αυξήθηκε κατά 14,7% την διετία 2021-2022 (βλ. μελέτη ΙΟΒΕ εδώ)
Πέραν των παραπάνω, το αυξημένο κόστος υπηρεσιών υγείας και ειδικά των νοσοκομειακών που παρέχουν οι ιδιωτικές κλινικές,επιβαρύνεται με ΦΠΑ 24%.
Πρόκειται για ένα φόρο ο οποίος πρωτοεφαρμόστηκε στην έναρξη της προηγουμένης δεκαετίας, την περίοδο της οικονομικής κρίσης στην Ελλάδα και αυξήθηκε έκτοτε στο ανώτατο αυτό ποσοστό, παρότι πρόκειται για αγαθά και υπηρεσίες υγείας.
Ο φόρος αυτός αποτελεί σχεδόν το 1/5 του κόστους που πληρώνουν οι πολίτες σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο. Επιβαρύνει κάθε πληρωμή προς τις ιδιωτικές κλινικές, αυξάνει ανάλογα τις αποζημιώσεις που πληρώνει κάθε ασφαλιστική εταιρία και επηρεάζει ευθέως το ύψος του απαιτούμενου ‘καθαρού’ ασφαλίστρου. Το ασφάλιστροαυτό, επιπλέον, επιβαρύνεται από έναν ακόμη φόρο, τον Φόρο Ασφαλίστρων, ύψους 15%, που διαμορφώνει το ΄μεικτό’ ασφάλιστρο που τελικά πληρώνει ο κάθε ασφαλισμένος.
Η Πρόταση : Άρση ή τουλάχιστον μείωση του ΦΠΑ και του Φόρου Ασφαλίστρων
Η άρση ή μείωση των φόρων θα ωφελήσει άμεσα όλους τους πολίτες που χρησιμοποιούν ιδιωτικές υπηρεσίες υγείας και, βεβαίως, και τους ιδιωτικά ασφαλισμένους, καθώς το ασφαλιστικό προϊόν νοσοκομειακής κάλυψης θα μπορέσει να γίνει πιο προσιτό και η κάλυψη της υγείας μια βιώσιμη ασφαλιστική δραστηριότητα.