Αρνητική στασιμότητα επιδεικνύει στις τελευταίες συνεδριάσεις η μετοχή του ΟΠΑΠ, μετά την επαφή που είχε στις αρχές Αυγούστου με την περιοχή των 27 ευρώ, αναφέρει η Fortius στην τεχνική της ανάλυση.
Στη διαγραμματική ανάλυση της μετοχής βλέπουμε το σχηματιζόμενο μαύρο candlestick να εφάπτεται για δεύτερη φορά -μετά το candlestick τις 12ης Αυγούστου- με τον κεντρικό απλό κινητό μέσο των σχηματιζόμενων Bollinger Bands, προβληματίζοντας έτσι για τη μετέπειτα βραχυχρόνια πορεία της μετοχής, καθώς εάν προκληθεί καθοδική διάσπαση του κινητού με αυξημένο όγκο συναλλαγών θα οδηγήσει τη μετοχή κάτω από τη στήριξη που παρουσιάζει η περιοχή των 25 ευρώ, προσθέτει η χρηματιστηριακή. Σημείο αναφοράς σε ένα τέτοιο σενάριο θα αποτελέσει σύμφωνα με την εφαρμογή των Gann Grids στον πυθμένα W το επίπεδο των 24 ευρώ. Αντιθέτως, διατήρηση της μετοχής πάνω από τον κεντρικό Bollinger (25.5 ευρώ), πιθανότατα να την επαναφέρει πάνω από τα 26 ευρώ αν και εδώ θα χρειαστούμε επιβεβαίωση από τον αγοραστικό όγκο. Τέλος αρνητικές ενδείξεις, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, λαμβάνονται από τους τεχνικούς δείκτες: TRIX, Stochastic Oscillator και Aroon.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr