Την ολοκλήρωση των διαδικασιών για την εξαγορά ποσοστού 98% του μετοχικού κεφαλαίου της Ιχθυοκαλλιέργειες Πάρκο Πέρδικα, ανακοίνωσε ότι ολοκλήρωσε στις 27 Ιανουαρίου 2006 η Ιχθυοτροφεία Σελόντα.
Οπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση το τίμημα της εξαγοράς ήταν 239.708,00 ευρώ και καταβλήθηκε με πίστωση-επιταγές με ημερομηνία λήξεως ως και την 20-12-2007. Ο προσδιορισμός του τιμήματος της εξαγοράς έγινε με βάσει την Έκθεση Εκτίμησης όσον αφορά την εκμετάλλευση των αδειών ιχθυοκαλλιέργειας. Το ποσό της εξαγοράς θα χρηματοδοτηθεί από ίδια κεφάλαια της εταιρίας. Η εταιρία Ιχθυοκαλλιέργειες Πάρκο Πέρδικαείναι νέα εταιρία, έχει στην κυριότητά άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας μονάδας θαλάσσιας εκτροφής στην περιοχή της νήσου Οβριού, Σαρωνικού, Ν. Κορινθίας δυναμικότητας 500 τόνων. Η Σελόντα με την εξαγορά αυτή θα επεκτείνει την παραγωγική της δράσης και δυναμικότητα με την νέα μονάδα παραγωγής, η οποίων θα υποστηρίζεται πλήρως από την υποδομή των άλλων μονάδων παραγωγής της εταιρίας στην Νήσο Οβριού. Η Σελόντα ήδη κατείχε το 1% της ανωτέρω εταιρίας από την ίδρυσή της. Η μετοχική σύνθεση της εταιρίας πρίν την εξαγορά είναι: 1. Παναγιώτης Κανέλλος του Βασιλείου: 99,00% 2. Ιχθυοτροφεία Σελόντα
ΑΕΓΕ: 1,00% Η μετοχική σύνθεση της εταιρίας μετά την εξαγορά είναι: 1. Ιχθυοτροφεία Σελόντα
ΑΕΓΕ: 99,00% 2. Παναγιώτης Κανέλλος του Βασιλείου: 1,00% Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ιχθυοκαλλιέργειες Πάρκο Πέρδικα ΑΕ, πριν την εξαγορά ήταν: 1. Βασίλειος Στεφανής του Κωνσταντίνου, Πρόεδρος. 2. Ιωάννης Στεφανής του Κωνσταντίνου, Αντιπρόεδρος-Διευθύνουσα Σύμβουλος 3. Ιωάννης Ανδριανόπουλος του Παναγιώτη, Μέλος. 4. Ευάγγελος Πίπας του Νικολάου, Μέλος. 5. Κανέλλος Παναγιώτης του Βασιλείου, Μέλος.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr