Στην ίδρυση ιχθυογεννητικού σταθμού στο δήμο Δέσφινας στη Φωκίδα, προχωρά η Γαλαξίδι Θαλάσσιες Καλλιέργειες, αφού απέκτησε την απαιτούμενη άδεια.
Με βάση την άδεια ο ιχθυογεννητικός σταθμός θα είναι συνολικής ετήσιας δυναμικότητας 4.000.000 ιχθυδίων (τσιπούρα - λαβράκι και άλλων ενδημικών μεσογειακών ειδών), ενώ θα έχει συσκευαστήριο δυναμικότητας 900 τόνων ετησίως και λοιπών χερσαίων εγκαταστάσεων σε μισθωμένη δασική δημοτική έκταση 25,5 στρεμμάτων που βρίσκεται στο δήμο Δεσφίνας του Ν. Φωκίδας.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr