Στη σύσταση και ίδρυση θυγατρικής εταιρείας με την επωνυμία ΚΙΡΦΙΣ Α.Ε. – Ιχθυοκαλλιέργειες, διακριτικό τίτλοι ΚΙΡΦΙΣ Α.Ε., προέβη η Γαλαξίδι Θαλάσσιες Καλλιέργειες.
Ο σκοπός της νέας εταιρείας είναι η δημιουργία ιχθυοπαραγωγικών σταθμών και ιχθυοκαλλιεργικών μονάδων, η εμπορία και εξαγωγή ιχθύων και σχετικών προϊόντων, η παροχή τεχνικών συμβουλών και η σύνταξη τεχνοοικονομικών μελετών σε σχετικά θέματα. Η έδρα της νεοσυσταθείσας θυγατρικής εταιρείας είναι ο Δήμος Γαλαξιδίου Φωκίδας. Το μετοχικό της κεφάλαιο είναι 200.000,00 ευρώ και η συμμετοχή της Γαλαξίδι στο μετοχικό κεφάλαιό της είναι 99,75% και θα ανέλθει στο 100,00%. Το πρώτο οριζόμενο εκ του καταστατικού της Δ.Σ. με πενταετή θητεία αποτελείται από τους κάτωθι κ.κ. : 1) Αθανασία Σπ. Παντελεημονίτου, Πρόεδρος και διευθύνουσα Σύμβουλος 2) Σπυρίδωνας Απ. Γιαννουλάτος, Αντιπρόεδρος 3) Γεώργιος Κ. Ιακωβόπουλος, Μέλος 4) Κωνσταντίνος Γ. Μαρδάκης, Μέλος Η εταιρία έλαβε στις 17.11.2005 άδεια ίδρυσης και λειτουργίας μονάδας ιχθυοκαλλιέργειας 77 στερεμάτων θαλάσσιου χώρου στη θέση "Τράχηλος" του Ν. Φωκίδας και θα δραστηριοποιηθεί στην παραγωγή - πάχυνση ιχθύων λαυρακιού και τσιπούρας παραγωγικής δυναμικότητας 750 τόνων την οποία θα αναπτύξει σταδιακά μέσα στην επόμενη τριετία.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr