O διπλασιασμός των κερδών σε επίπεδο EBITDA στα 500-600 εκατ. ευρώ το 2009 καθώς και η βελτίωση της απόδοσης στα απασχολούμενα κεφάλαια (ROACE) σε επίπεδα άνω του 10%, περιλαμβάνονται στους στόχους των ΕΛΠΕ, όπως τόνισαν εκπρόσωποι του ομίλου σε παρουσίασή του στην Ενωση Θεσμικών Επενδυτών.
Κατά την παρουσίαση, ο πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου, κ. Ευθύμιος Χριστοδούλου, έδωσε το συνολικό επιχειρηματικό στίγμα του ομίλου, ενώ στη συνέχεια ο διευθύνων σύμβουλος, Δρ. Πάνος Καβουλάκος, ανέλυσε διεξοδικά τη στρατηγική του ομίλου δίνοντας έμφαση στους ενεργειακούς τομείς που εμπλέκεται η «Ελληνικά Πετρέλαια», στα κύρια οικονομικά στοιχεία (IFRS) καθώς και στις επενδυτικές ευκαιρίες. Συγκεκριμένα, η διοίκηση της
ΕΛΠΕ αναφέρθηκε στα συγκριτικά της πλεονεκτήματα που πηγάζουν από την ισχυρή της θέση στην αγορά πετρελαιοειδών και πετροχημικών στην Ελλάδα, στη γεωγραφική κατανομή των εγκαταστάσεών της, την τεχνολογική υπεροχή της στη διύλιση, τις καθετοποιημένες λειτουργίες στη διύλιση και τα χημικά, αλλά και την ισχυρή χρηματοοικονομική της θέση που διασφαλίζει τη χρηματοδότηση της ανάπτυξής της. Οπως τονίσθηκε, βασική φιλοδοξία της εταιρείας είναι η μετεξέλιξή της σε ανταγωνιστικό διεθνώς ενεργειακό όμιλο με ηγετική θέση στη Ν.Α Ευρώπη. Ο στόχος αυτός προϋποθέτει αφενός τη δημιουργία χαρτοφυλακίου επιχειρηματικών δραστηριοτήτων με αξία σημαντικά υψηλότερη από τη σημερινή και αφετέρου την ενίσχυση της θέσης της εταιρείας σε όλους τους τομείς των πετρελαιοειδών και της ενέργειας γενικότερα.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr