Tον κ. Κωνσταντίνο Κυριακόπουλο εξέλεξε πρόεδρο του δ.σ. το διοικητικό Συμβούλιο της ΔΕΗ κατά τη σημερινή του συνεδρίαση.
Ο κ. Κ. Κυριακόπουλος διετέλεσε επί 20 έτη, μέχρι 31-5-03 Γενικός Διευθυντής της
ALPHA BANK και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου από το 1995 μέχρι λήξεως της θητείας του 17-4-05. Ανέλαβε ως αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής το 1982 έχοντας προηγουμένως υπηρετήσει σε υψηλόβαθμες θέσεις στην Εμπορική Τράπεζα. Διετέλεσε Πρόεδρος, Διευθύνων Σύμβουλος ή μέλος Διοικητικών Συμβουλίων θυγατρικών εταιριών του ομίλου της Alpha Bank. Διετέλεσε επίσης μέλος της εκτελεστικής επιτροπής της Ενώσεως Ελληνικών Τραπεζών, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της
ΔΙΑΣ (Διατραπεζικά Συστήματα), μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου και της Εκτελεστικής Επιτροπής του ΙΟΒΕ. Μετά τη σημερινή εκλογή του προέδρου, η σύνθεση του διοικητικού συμβουλίου της
ΔΕΗ είναι η εξής: Κυριακόπουλος Κωνσταντίνος Πρόεδρος Μανιατάκης Δημήτρης Δ/νων Σύμβουλος Αθανασιά Παρασκευή Σύμβουλος Δαυίδ Χαράλαμπος Σύμβουλος Θεοδωρόπουλος Σπυρίδων Σύμβουλος Μαγείρου Ευάγγελος Σύμβουλος Μάνος Ιωάννης Σύμβουλος Μέργος Γεώργιος Σύμβουλος Παναγόπουλος Ιωάννης Σύμβουλος, Εκπρόσωπος ΟΚΕ Λόφτσαλης Παναγιώτης Σύμβουλος, Εκπρόσωπος εργαζομένων Πέτρου Αναστάσιος Σύμβουλος, Εκπρόσωπος εργαζομένων Η θητεία του Διοικητικού Συμβουλίου. λήγει στις 8-1-2007,εκτός από τη θητεία του Διευθύνοντος Συμβούλου η οποία λήγει στις 27-2-2008 και των εκπροσώπων των εργαζομένων των οποίων η θητεία λήγει στις 4-2-2007.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr