Για δεύτερη συνεχή φορά επανεξελέγησαν χθες τα ΕΛΠΕ στο διοικητικό συμβούλιο της Europia, το οποίο έχει διετή θητεία.
Η Europia (European Petroleum Industry Association) είναι ο επίσημος Σύνδεσμος των Πετρελαϊκών Εταιρειών που λειτουργούν στα 25 κράτη – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Mέλη της EUROPIA είναι όλες οι μεγάλες, αλλά και η πλειοψηφία από τις μικρότερες, πετρελαϊκές εταιρείες, οι οποίες κατέχουν το 95% της συνολικής δυναμικότητας διύλισης που είναι εγκατεστημένη στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Ο ρόλος της είναι να μελετά, τις προτεινόμενες νομοθετικές ρυθμίσεις - οδηγίες της Ε.Ε που αφορούν την Πετρελαϊκή Βιομηχανία και στην συνέχεια να διαμορφώνει και να προωθεί τις επίσημες θέσεις και προτάσεις της Ευρωπαϊκής Πετρελαϊκής Βιομηχανίας στα Όργανα της Ε.Ε. Ως επίσημος εκπρόσωπος της
ΕΛΠΕ στο διοικητικό συμβούλιο του έγκριτου αυτού Ευρωπαϊκού Συνδέσμου, εξελέγη ο Διευθύνων Σύμβουλος κ. Πάνος Καβουλάκος ενώ ως αναπληρωτής εκπρόσωπος εξελέγη η κ. Αναστασία Καλκαβούρα, Προϊσταμένη του Τμήματος Σχέσεων με Διεθνείς Οργανισμούς, η οποία εκπροσωπεί την
ΕΛΠΕ Α.Ε. επί σειρά ετών στο Στρατηγικό Συμβούλιο και σε διάφορες Ομάδες εμπειρογνωμόνων της Europia.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr