Ειδική σύμβαση ζητά από τη ΔΕΗ η ΚΕΔΚΕ για την κατανάλωση ρεύματος από τους δήμους και τις κοινότητες, εν όψει της απελευθέρωσης της αγοράς, ενώ σε τριμερή συνάντηση που είχε σήμερα, με τη συμμετοχή και εκπροσώπων του υπουργείου Ανάπτυξης, επανήλθε στο θέμα της μείωσης της προμήθειας που αφορά στην είσπραξη από τη ΔΕΗ των ανταποδοτικών τελών. Για τα θέματα αυτά αλλά και για άλλα αποφασίστηκε τελικά να συσταθεί τριμερής μόνιμη ομάδα εργασίας με τη συμμετοχή εκπροσώπων της ΚΕΔΚΕ, ΔΕΗ και του υπουργείου Ανάπτυξης.
Ειδικότερα σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε σήμερα, η ΚΕΔΚΕ έθεσε προς συζήτηση την υψηλή τιμή χρέωσης του ηλεκτρικού ρεύματος για κοινόχρηστο φωτισμό των πόλεων, την υπογείωση των δικτύων της ΔΕΗ, το ύψος της προμήθειας της
ΔΕΗ για την είσπραξη των δημοτικών τελών, την προκαταβολή από τους δήμους της δαπάνης για μελέτες και έργα, το κόστος τοποθέτησης νέων στύλων, τη χρήση Ηλεκτρονικών Αρχείων της ΔΕΗ, τη απόδοση τέλους 2% Ανανεώσιμης Ενέργειας και την προώθηση των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας. Σε ότι αφορά στο πρώτο ζήτημα, αυτό της χρέωσης των δήμων για την κατανάλωση ρεύματος, οι δήμαρχοι ζήτησαν να μετατραπούν τα σχετικά τιμολόγια σε βιομηχανικής χρήσης λόγω της υψηλής κατανάλωσης που γίνεται. Ο πρόεδρος της ΚΕΔΚΕ, κ. Πάρις Κουκουλόπουλος, τόνισε ότι οι δήμοι πληρώνουν σήμερα ακριβότερα από όλες τις κατηγορίες των τιμολογίων της ΔΕΗ, το ρεύμα που χρησιμοποιούν για τον φωτισμό των οδών και πλατειών. Ανάλογο πρόβλημα υπάρχει, σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΚΕΔΚΕ, και με τα τιμολόγια των δήμων για τις δημοτικές υπηρεσίες, τα σχολεία, τις κοινωνικές δομές και τις αθλητικές εγκαταστάσεις. Οι δε δημοτικές επιχειρήσεις Ύδρευσης Αποχέτευσης, στις οποίες λειτουργούν μονάδες βιολογικού καθαρισμού, ή εργοστάσια αφαλάτωσης (στα νησιά), πληρώνουν το ρεύμα που καταναλώνουν με τιμολόγιο γενικής χρήσης. Για το θέμα της υπογείωσης των δικτύων της ΔΕΗ, η ΚΕΔΚΕ ζήτησε επέκταση της εφαρμογής του νόμου, τουλάχιστον, σε όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας. Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με νόμο του 1979 ο κρατικός προϋπολογισμός αναλαμβάνει το κόστος για τις περιοχές του λεκανοπεδίου της Αττικής και της Θεσσαλονίκης, ενώ στην υπόλοιπη χώρα πληρώνουν οι ίδιοι οι δήμοι. Σε ότι αφορά στην προμήθεια που καταβάλλουν κάθε χρόνο οι δήμοι στη
ΔΕΗ - λόγω της είσπραξης των ανταποδοτικών τελών μέσω των λογαριασμών της– για την κάλυψη των λειτουργικών δαπανών αυτής της υπηρεσίας, τονίσθηκε ότι έχει διαμορφωθεί σε πολύ υψηλά επίπεδα, καθώς έχει παραμείνει σταθερά στο 2% και λόγω της ετήσιας αναπροσαρμογής των δημοτικών τελών το πραγματικό ποσό παρουσιάζει συνεχώς αύξηση. Για το θέμα αυτό ο υπουργός Ανάπτυξης, κ. Δημ. Σιούφας, εξέφρασε την άποψη ότι η
ΔΕΗ δεν έχει τα περιθώρια, ταυτόχρονα, όμως, της ζήτησε να το επανεξετάσει. Αλλο θέμα που τέθηκε από την ΚΕΔΚΕ ήταν η προπληρωμή στο 100% κάθε μελέτης και έργου που γίνεται σε συνεργασία με τη ΔΕΗ, ακόμη και για τη μεταφορά στύλου. Και αυτό διότι η
ΔΕΗ παρακρατεί το ποσό από τα δημοτικά τέλη, ενώ λόγω των περικοπών των εργολαβιών υπάρχουν και σημαντικές καθυστερήσεις στην υλοποίηση των έργων των δήμων. Εκτός αυτού δημιουργούνται και σοβαρές λογιστικές εμπλοκές όταν πρόκειται για χρηματοδοτούμενα έργα. Στη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία της Ένωσης πήραν μέρος το προεδρείο της Ένωσης, ο υπουργός Ανάπτυξης, Δημήτρης Σιούφας, ο υφυπουργός, Αναστάσιος Νεράντζης, ο γενικός γραμματέας Ανάπτυξης, Νίκος Στεφάνου, ο πρόεδρος της ΔΕΗ, Κώστας Κυριακόπουλος και ο διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΗ, κ. Δημήτρης Μανιατάκης.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr