(update) Σε αναβολή οδηγήθηκε τελικά το Διοικητικό Συμβούλιο της ΔΕΗ που θα αποφάσιζε για την "τύχη"των συνεργασιών της εταιρείας με την RWE και τη Χαλυβουργική.Η συνεδρίαση που ήταν προγραμματισμένη για σήμερα, Σάββατο στις 10:00, διακόπηκε λίγη ώρα αφού είχε ξεκινήσει καθώς ομάδα συνδικαλιστών και εργαζομένων, από τους 500 - 600 που είχαν συγκεντρωθεί από τις 9 το πρωί έξω τα γραφεία της ΔΕΗ στην οδό Χαλκοκονδύλη, προσπάθησαν να εισβάλουν στην επιχείρηση η είσοδος της οποίας φυλασσόταν από δύο διμοιρίες των ΜΑΤ και δυνάμεις της αστυνομίας.
Οι συνδικαλιστές επιχείρησαν να παραβιάσουν την πόρτα, ακολούθησαν επισόδεια κατά τη διάρκεια των οποίων λιποθύμησε ένας αστυνομικός. Πρόκειται για το Διοικητή της αστυνομικής δύναμης που φρουρούσε το κτίριο της
ΔΕΗ και ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Στη συνέχεια το προεδρείο της ΓΕΝΟΠ - ΔΕΗ, μαζί με βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ, εισέβαλε στην αίθουσα που συνεδρίαζε το ΔΣ της
ΔΕΗ και διάκοψε τη συνερδίαση.
Ο Πρόεδρος της
ΔΕΗ κ.
Π. Αθανασόπουλος εξέφρασε την έκπληξή του και είπε στους συνδικαλιστές: "Οφείλατε να με πάρετε τηλέφωνο και να μου ζητήσετε να σας δεχτώ. Αλλωστε είχατε ζητήσει να αναβληθεί το ΔΣ της 20ης Δεκεμβρίου και εγώ είχα αποδεχτεί το αίτημά σας".
"Δεν σας ζητήσαμε την αναβολή, σας την επιβάλαμε", του απάντησε ο Πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, κ.
Ν. Φωτόπουλος.
Κατόπιν αυτών, το Διοικητικό Συμβούλιο αναβλήθηκε και τα θέματα της RWE και της Χαλυβουργικής πρόκειται να τεθούν προς συζήτηση στο επόμενο ΔΣ που έχει προγραμματιστεί -εδώ και καιρό- για την προσεχή Τρίτη.
Πρόκεται για την τρίτη κατά σειρά αναβολή του ΔΣ για το θέμα της RWE καθώς είχε προηγηθεί μία στις 20 Δεκεμβρίου όταν η ΓΕΝΟΠ είχε εισβάλλει στην αίθουσα που θα γινόταν η συνεδρίαση, και άλλη μία στις 29 Ιανουαρίου λόγω εθνικού πένθους για το θάνατο του Αρχιεπισκόπου.
Να σημειωθεί ότι τα επισόδεια μπροστά από την είσοδο της επιχείρησης επί της Χαλκοκονδύλη ξεκίνησαν γύρω στις 10:00 ενώ τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου αποχώρησαν στις 11:00 από την πίσω πόρτα του κτιρίου που οδηγεί στην οδό Σολωμού.
Αμέσως μετά την αναβολή του ΔΣ ο Πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ, προανείγγειλε στην ομιλία του απεργίες διαρκείας καθώς και την υποβολή μηνυτήριας αναφοράς στον εισαγγελέα κατά του κ. Αθανασόπουλου για τις προωθούμενες συνεργασίες με την RWE και τη Χαλυβουργική.
Ο οργανωτικός γραμματεάς της ΓΕΝΟΠ, κ.
Ρίζος Ρίζος χαρακτήρισε όλα όσα έγιναν "μια απλή προπόνηση" εν όψει του "κυρίως αγώνα".
Σημειώνεται ότι μετά και την αναβολή του ΔΣ το η ΓΕΝΟΠ εξετάζει τα βήματα που θα ακολουθήσει και την πορεία των κινητοποιήσεών της.
Τί απαντά η ΔΕΗ
Σε ανακοίνωσή της η
ΔΕΗ εκφράζει "τη βαθειά της λύπη για τις πρακτικές βίας και προσπάθειας παραπληροφόρησης από μερίδα συνδικαλιστών τόσο των εργαζομένων όσο και του ελληνικού λαού γενικότερα". Τέτοιες ενέργειες, συνεχίζει η ανακοίνωση, οδηγούν στον αποκλεισμό, τη συρρίκνωση της
ΔΕΗ και ουσιαστικά την απαξίωσή της.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr