Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η χθεσινή συνάντηση των συνδικαλιστών της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ με τον Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο της επιχείρησης έφερε στο «φως» ότι τα σχέδια συνεργασίας όχι μόνο δεν βρίσκονται σε αρχικό στάδιο, αλλά αντιθέτως προωθούνται με συνοπτικές διαδικασίες. Σύμφωνα με πληροφορίες από τους κύκλους των συνδικαλιστών, η Διοίκηση της Επιχείρησης έμεινε έκθετη όταν αποκαλύφθηκε ότι Γερμανοί τεχνικοί βρίσκονται ήδη σε μονάδες ηλεκτροπαραγωγής στον ΑΗΣ Καρδιάς, στην Κοζάνη, και πραγματοποιούν εργασίες συντήρησης.
Το θέμα που προκύπτει είναι μείζονος σημασίας, καθώς οι δύο εταιρείες δεν έχουν ανακοινώσει την υπογραφή σχετικής σύμβασης και συνεπώς δεν προκύπτει από πού ορμόμενη η RWE μεριμνά για τη συντήρηση των μονάδων της ΔΕΗ.
Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η Διοίκηση της ΔΕΗ ενημέρωσε τους συνδικαλιστές ότι η συμφωνία που επιθυμεί να υπογράψει με την γερμανική εταιρεία θα αφορά στην κατασκευή δύο ανθρακικών μονάδων και μίας φυσικού αερίου, αλλά και στη μελέτη και επίβλεψη για την κατάρτιση των τευχών δημοπράτησης που σχετίζονται με το πρόγραμμα αντικατάστασης των παλαιών μονάδων της ΔΕΗ, ισχύος 3.200 MW. κόμη, εξετάζεται το αν η RWE θα αναλάβει και τη συντήρηση των λιγνιτικών μονάδων της ΔΕΗ που ήδη υπάρχουν.
Παράλληλα, η Διοίκηση της ΔΕΗ επεσήμανε ότι ίσως θα πρέπει να εκπονηθεί κάποια σχετική μελέτη σκοπιμότητας, για να προχωρήσει η υπογραφή του μνημονίου συνεργασίας μέχρι τα Χριστούγεννα.
Μετά το πέρας της χθεσινής συνάντησης, οι συνδικαλιστές αιφνιδιασμένοι από το «ντόμινο» των εξελίξεων που δεν έχουν τέλος τις τελευταίες μέρες επανεξετάζουν τις θέσεις τους και δεν είναι απίθανο να αποφασίσουν και πάλι να προχωρήσουν σε κοινητοποιήσεις. Ωστόσο, το σίγουρο είναι ότι οι αποφάσεις της Διοίκησης της ΔΕΗ έχουν προκαλέσει αίσθηση τόσο στον πολιτικό κόσμο όσο και στην αγορά. Μένει να αποσαφηνιστεί πλέον ξακάθαρα, η στάση που θα κρατήσουν και η πολιτική κάλυψη που θα προσφέρουν, ή όχι, στον κ. Αθανασόπουλο τα αρμόδια υπουργεία Οικονομίας και Ανάπτυξης.
’λλωστε, η επιχείρηση θα παρουσιάσει το Στρατηγικό της Σχέδιο, στο σημερινό Διοικητικό Συμβούλιο της ΔΕΗ χωρίς να ληφθεί ωστόσο καμία απόφαση, όπως είχε "συμφωνηθεί" με τους συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ την προηγούμενη εβδομάδα.
Αντιγόνη Αυγεροπούλου