Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Οι μηχανικοί, αφού έλαβαν την υποχρεωτική εκπαίδευση ασφαλείας για επισκέπτες σε εργοτάξια του ΤΑΡ και τον απαραίτητο ατομικό εξοπλισμό (Μέτρα Ατομικής Προστασίας), παρακολούθησαν αναλυτική παρουσίαση από το εξειδικευμένο προσωπικό του ΤΑP για τα στάδια κατασκευής του έργου και τα μέτρα ασφαλείας που λαμβάνονται σε αυτά, καθώς και για την πρόοδο των εργασιών που βρίσκονται σε εξέλιξη στην Π. Ε. Καστοριάς.
Στη συνέχεια ακολούθησε επιτόπου επίσκεψη σε σημεία κατασκευής και τοποθέτησης του αγωγού, και συγκεκριμένα:
Στο πλαίσιο της επίσκεψης, οι συμμετέχοντες μηχανικοί είχαν την ευκαιρία να δούνε από κοντά την εφαρμογή αυστηρών μέτρων ασφαλείας, την τεχνογνωσία του εξειδικευμένου προσωπικού, αλλά και τις σύγχρονες κατασκευαστικές μεθόδους που χρησιμοποιούνται για την εκτέλεση αυτού του μεγάλου ενεργειακού έργου και είναι πρωτοποριακά για τα ελληνικά δεδομένα.
Η Ν.Ε Καστοριάς του ΤΕΕ, διαμέσου του Προέδρου της, Κωνσταντίνου Κεχαΐδη, ευχαρίστησε θερμά τον ΤΑΡ και την εργολήπτρια εταιρεία-ανάδοχο που έχει αναλάβει την εκτέλεση του έργου στη συγκεκριμένη περιοχή –το επιχειρηματικό σχήμα Bonatti-J&P Avax– για τη φιλοξενία, την ενημέρωση και την άψογη οργάνωση της επίσκεψης.