Bραχυχρόνια συσσώρευση (consolidation) τιμών στην περιοχή στήριξης των 19,96 ευρώ παρουσιάζει η μετοχή της ΔΕΗ, όπως παρατηρούν οι αναλυτές της Fortius Finance, ενώ χαρακτηριστική είναι η ανοδική κίνηση που πραγματοποίησε μετά την ανοδική διάσπαση των 19,5 ευρώ στις αρχές του μήνα, κίνηση που σταμάτησε στην αντίσταση των 21 ευρώ στις 13/10.
Για τη συνέχεια, εάν η μετοχή διατηρήσει το επίπεδο στήριξης των 19,96 ευρώ και στις επόμενες συνεδριάσεις, τότε η Fortius εκτιμά ότι θα πρέπει να αναμένουμε μια εκ νέου ανοδική προσπάθεια διάσπασης των 21 ευρώ, βάζοντας ως στόχο το υψηλό του Μαΐου στα 22,2 ευρώ.
Αντιθέτως, καθοδική διάσπαση σε επίπεδο κλεισίματος των 19,96 ευρώ με αυξημένο όγκο συναλλαγών θα οδηγήσει τη μετοχή προς τις στηρίξεις των 19,5 και 19,1 ευρώ. Τέλος, από πλευράς τεχνικών δεικτών, η τάση παραμένει ανοδική, με το momentum της όμως, να αρχίζει να χάνει ορμή.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr