Τη δοκιμαστική λειτουργία ενός ακόμη μικρού υδροηλεκτρικού σταθμού ξεκίνησε η Δέλτα Project. Oπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, πρόκειται για τον "Μ.ΥΗ.Σ ΓΟΕΒ Αγρινίου" ισχύος 0,83 MW, τον πέμπτο κατά σειρά σταθμό που θέτει σε λειτουργία η εταιρεία.
Κατασκευάστηκε για λογαριασμό της θυγατρικής εταιρείας ΥΔΡΟΧΟΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε. και αξιοποιεί τη δύναμη του νερού που ρέει στο αρδευτικό κανάλι Δ7, στην περιοχή Γιαννούζι του Δήμου Αγρινίου, στο Νομό Αιτωλοακαρνανίας.
Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση της εταιρείας, ο μικρός σταθμός θα καλύπτει πλήρως με «οικολογικό» ρεύμα την κατανάλωση 1.500 σπιτιών του Αγρινίου τους ενεργοβόρους καλοκαιρινούς μήνες. Πρόκειται για το πρώτο μικρό υδροηλεκτρικό έργο της εταιρείας ΥΔΡΟΧΟΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε. που παραδίδεται.
Η ΥΔΡΟΧΟΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε. διαθέτει άδειες παραγωγής για άλλα τέσσερα μικρά υδροηλεκτρικά έργα συνολικής ισχύος 9,05 MW και τα οποία είναι σε φάση έκδοσης των αδειών εγκατάστασης ώστε να ξεκινήσει η κατασκευή τους.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr