«Φρένο» στην επέκταση του λιγνιτωρυχείου της ΔΕΗ στη Μεγαλόπολη (Κυπαρισσία) Αρκαδίας βάζει το Συμβούλιο της Επικρατείας, κρίνοντας ότι πρέπει να προστατευθεί, τουλάχιστον προς το παρόν, το φυσικό περιβάλλον στην περιοχή (η κοίτη του Αλφειού ποταμού κ.λ.).
Το ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο, σταθμίζοντας τους λόγους δημοσίου συμφέροντος μεταξύ της ενίσχυσης και αξιοπιστίας του συστήματος ηλεκτροδότησης της χώρας και της βλάβης που θα επέλθει από τα έργα, έκανε δεκτή σχετική αίτηση του Δήμου Γόρτυνος και τοπικών επαγγελματικών και οικολογικών Συλλόγων. Οι τελευταίοι ζητούσαν αναστολή αποφάσεων της πολιτείας του περασμένου έτους, με τις οποίες εγκρίθηκαν οι περιβαλλοντικοί όροι για την εκμετάλλευση του λιγνιτωρυχείου Μεγαλόπολης της ΔΕΗ, έκτασης 45.683.463 τ.μ. και κηρύχθηκε αναγκαστική απαλλοτρίωση ακινήτων, έκτασης 5888.293 τ.μ., για την επέκταση του ορυχείου Κυπαρισσίων του λιγνιτωρυχείου. Έτσι, το
ΣτΕ απαγορεύει προσωρινά κάθε μορφής επέμβαση στο χώρο επέκτασης του λιγνιτωρυχείου, μέχρι τουλάχιστον την εκδίκαση της κύριας προσφυγής των τοπικών φορέων, χωρίς όμως να παρεμποδίζεται η συνέχιση των σχετικών διοικητικών ή νομικών διαδικασιών. Παράλληλα, όπως αναφέρει η κυρία προσφυγή των τοπικών φορέων δεν διαφαίνεται ότι θα κριθεί απαράδεκτη ή αβάσιμη. Ειδικότερα, οι τοπικοί φορείς υποστηρίζουν ότι για την επέκταση του λιγνιτωρυχείου θα εκτραπεί η κοίτη του Αλφειού ποταμού, θα επιβαρυνθεί το περιβάλλον στο λεκανοπέδιο της Μεγαλόπολης και θα θιγεί ο παραδοσιακός οικισμός της Καρύταινας. Από την πλευρά της, η
ΔΕΗ υποστηρίζει ότι η επέκταση του λιγνιτωρυχείου είναι αναγκαία για την επίλυση των προβλημάτων επάρκειας ηλεκτρικής ενέργειας και τη βελτίωση της αξιοπιστίας της ηλεκτροδότησης της χώρας. Στην απόφαση του ΣτΕ επισημαίνεται καταρχάς ότι «για την εκτροπή του Αλφειού δεν έχουν εγκριθεί περιβαλλοντικοί όροι». Επίσης, στο χώρο επέκτασης του λιγνιτωρυχείου θα αλλάξει η ροή των υδάτων του Αλφειού, ενώ υπάρχουν δασικές εκτάσεις και εκτάσεις γεωργικής παραγωγικής γης, όπως και ο αρχαιολογικός χώρος της Κυπαρισσίας, που θα θιγούν από τα έργα. Τα έργα της
ΔΕΗ στους χώρους αυτούς θα επιφέρουν βλάβη, η αποκατάσταση της οποίας θα είναι αδύνατη «ή πάντως δυσχερής». Και τούτο, διότι τα έργα θα έχουν ως συνέπεια «την αλλοίωση των ευαίσθητων οικοσυστημάτων της περιοχής και ιδιαιτέρως του Αλφειού, αλλά και του αρχαιολογικού χώρου».
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr