Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Από την πλευρά η διοίκηση της ΔΕΗ σε σημερινή της ανακοίνωση, αν και αναφέρει ότι «ουδέποτε σχεδίασε ή σχεδιάζει την ανάπτυξη πυρηνικών μονάδων», σημειώνει ότι είναι δικαίωμά της να εκφράζει απόψεις για το ενεργειακό μείγμα που θα εξασφαλίσει επάρκεια και φθηνή ενέργεια για το μέλλον. Και, στο πλαίσιο αυτό επαναλαμβάνει τη θέση ότι αν αποκλείσουμε τις μονάδες λιθάνθρακα, τότε η εναλλακτική λύση θα ήταν να εξεταστεί η πυρηνική ενέργεια.
Το θέμα προέκυψε όταν χθες το πρωί ο πρόεδρος της ΔΕΗ, στη διάρκεια ενημέρωσης προς τους συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ για την πορεία του επενδυτικού προγράμματος της επιχείρησης, αποκάλυψε ότι απέστειλε επιστολή στο ΣΕΕΣ θέτοντας, εισηγούμενος ότι αφού δεν πρόκειται να κάνουμε λιθανθρακικές μονάδες, η μόνη λύση για την ενεργειακή ασφάλεια της χώρας στο μέλλον είναι η πυρηνική ενέργεια.
Τι λέει η επιστολή της ΔΕΗ για τα πυρηνικά
Σε σημερινή της πάντως ανακοίνωση η ΔΕΗ, δημοσιεύει το περιεχόμενο της επιστολής Αθανασόπουλου προς το ΣΕΕΣ, επισημαίνοντας ότι η ενεργειακή ασφάλεια της χώρας στο μέλλον δεν μπορεί να επιτευχθεί μόνο με Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας και με μονάδες Φυσικού Αερίου. Απαιτούνται και θερμικές μονάδες βάσεως, που μπορεί να είναι μονάδες άνθρακα. Εάν όμως τις αποκλείσουμε λόγω της προστασίας του περιβάλλοντος, επειδή ενδεχομένως δεν πιστεύουμε ότι θα υπάρξει πρόοδος στις CCS (σ.σ.: Carbon Capture & Storage)τεχνολογίες, στις οποίες πιστεύουν οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες, τότε εφόσον δεν μπορούμε να αφήσουμε τις επόμενες γενιές χωρίς ασφαλή, αξιόπιστο και φθηνό ενεργειακό εφοδιασμό, η εναλλακτική λύση θα ήταν να εξεταστεί η πυρηνική ενέργεια».
«Δεν ανατρέπεται το επενδυτικό μας πρόγραμμα»
Αναφορικά με το επενδυτικό της πρόγραμμα, αν και παραδέχεται ότι αντιμετωπίζει σημαντικές καθυστερήσεις, εντούτοις διαψεύδει ότι αυτό ανατρέπεται και διαβεβαιώνει ότι θα υλοποιηθεί στο συντομότερο δυνατό διάστημα.
Επιρρίπτει ευθύνες για τις καθυστερήσεις τόσο σε διάφορους εξωγενείς παράγοντες (καθυστερήσεις απαλλοτριώσεων στους οικισμούς γύρω από τη νέα μονάδα της Πτολεμαίδας, κλπ), όσο και στον σημερινό τρόπο εσωτερικής λειτουργίας της επιχείρησης με μεθόδους και προγραμματισμό που δεν ανταποκρίνονται στα δεδομένα και τις ανάγκες της εποχής.
Ακολουθεί ολόκληρη η ανακοίνωση της ΔΕΗ
Σχετικά με σημερινά δημοσιεύματα εφημερίδων (Παρασκευή 17 Ιουλίου 2009) για καθυστερήσεις στο πρόγραμμα επενδύσεων της Παραγωγής και τον ενεργειακό σχεδιασμό της ΔΕΗ ΑΕ, από την Επιχείρηση διευκρινίζονται τα ακόλουθα:
Σε ότι αφορά τις παρατηρούμενες καθυστερήσεις στο πρόγραμμα παραγωγικών επενδύσεων της Επιχείρησης,αυτές έχουν ήδη δημοσιοποιηθεί στην Τακτική Γενική Συνέλευση των Μετόχωνκαι σε όλα τα ΜΜΕ, στις 25 Ιουνίου 2009, και η σχετική ομιλία του προέδρου και διευθύνοντος συμβούλου της ΔΕΗ κ. Π. Αθανασόπουλου είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα (www.dei.com.gr) της Επιχείρησης.
Οι καθυστερήσεις οφείλονται σε δυσκολίες που προέρχονται από: