Νέο βαλκανικό άνοιγμα σε συνεργασία με τον όμιλο Ρέστη, και την τράπεζα Κύπρου επιχειρεί να κάνει η ΔΕΗ στα Βαλκάνια. Αντικείμενο της συνεργασίας τους θα είναι ο τομέας του λιγνίτη στο Μαυροβούνιο, και στη Βοσνία- Ερζεγοβίνη, θέμα που αναμένεται να αποτελέσει το κεντρικό θέμα στο σημερινό Δ.Σ. της ΔΕΗ.
Οι βαλκανικές περιπέτειες της ΔΕΗ έχουν μακρά προϊστορία, και τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα είχαν ατυχή κατάληξη (Bobov Dol στη Βουλγαρία, κλπ). Τη φορά αυτή ωστόσο τα στελέχη της εκτιμούν ότι το σχέδιο δεν θα έχει την τύχη των προηγούμενων.
Στο σημερινό Δ.Σ. τα μέλη του θα κληθούν να εγκρίνουν δύο μνημόνια συνεργασίας το πρώτο με τον όμιλο Ρέστη, ο οποίος ήδη δραστηριοποιείται στο Μαυροβούνιο και διαθέτει μεταξύ άλλων άδεια εξόρυξης σε ορυχείο της χώρας. Το μνημόνιο αφορά στην από κοινού διεκδίκηση μετοχικού ποσοστού στην κρατική εταιρεία ηλεκτρισμού, η οποία και σύμφωνα με την εκεί κυβέρνηση έχει αποφασισθεί να μετοχοποιηθεί. Στο ίδιο μνημόνιο θα προβλέπεται η συνεργασία για την ανάπτυξη μονάδας ισχύος 100-150MW με καύσιμο πάντα το λιγνίτη.
Το δεύτερο μνημόνιο θα αφορά στη συνεργασία με τη θυγατρική της τράπεζας Κύπρου Quantum Corporation για ηλεκτρικά project στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.
Επιχείρησε 4 φορές ως σήμερα να βγει στα Βαλκάνια
Τα τελευταία χρόνιαη ΔΕΗ είχε επιχειρήσει τρεις τουλάχιστον φορές να κάνει την εμφάνισή της στο βαλκανικό πεδίο, χωρίς όμως επιτυχία.
- Το 1ο και πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η διεκδίκηση του λιγνιτικού σταθμού του Bobov Dol στη Βουλγαρία, όπου παρ ότι η ΔΕΗ πλειοδότησε στο σχετικό διαγωνισμό ιδιωτικοποίησης, τελικά δεν απέκτησε τη μονάδα. Κάτι για το οποίο δεν έφερε την ευθύνη η ίδια, αλλά το βουλγαρικό Δημόσιο.
- Η 2η απόπειρά αφορούσε στη μονάδα Negotino στα Σκόπια, όπου η ελληνική εταιρεία επί της ουσίας «πλήρωσε» την όξυνση των διμερών σχέσεων με το γειτονικό κράτος.
- Μια 3η προσπάθεια της ΔΕΗ που βρίσκεται σε εκκρεμότητα αφορά στην υπόθεση του διαγωνισμού για τα λιγνιτωρυχεία στο Κόσοβο, μια ακόμη βαλκανική περιπέτεια για τη ΔΕΗ. Εκεί η ελληνική εταιρεία συμμετείχε μέσω της Sencap, της εταιρείας που συστήθηκε από κοινού με την αμερικανική Contour Global. Υποτίθεται ότι η Sencap θα γινόταν το όχημα για το άνοιγμα της ΔΕΗ στα Βαλκάνια, αλλά μέχρι σήμερα δεν υπήρξν αποτελέσματα.
- Η 4η προσπάθεια εξόδου της ΔΕΗ στα Βαλκάνια αφορά στη συνεργασία με τη γερμανική RWE για την ανάπτυξη μονάδας λιθάνθρακα στην Αλβανία. Προς το παρόν δεν υπάρχουν εξελίξεις από το μέτωπο αυτό.
Η απόφαση του Δ.Σ.
Κατά τη συνεδρίασή του της 28 Απριλίου 2009, ενέκρινε δύο Μνημόνια Συνεργασίας, ένα μεταξύ της Επιχείρησης και της Εταιρίας Restis Group of Companies - Golden Energy One Holdings Ltd και ένα με τις εταιρίες Quantum Corporation Limited και Τράπεζα Κύπρου.
Το Μνημόνιο Συνεργασίας με την εταιρία "Restis Group of Companies - Golden Energy One Holdings Ltd" αναφέρεται στη διερεύνηση των δυνατοτήτων συνεργασίας στους τομείς:
- Ανάπτυξης, κατασκευής και λειτουργίας λιγνιτωρυχείων και λιγνιτικών θερμικών μονάδων στο Μαυροβούνιο
- Κοινής συμμετοχής στο διαγωνισμό που διενεργεί η κυβέρνηση του Μαυροβουνίου για την πώληση μέρους των μετοχών και την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας EPCG (ηλεκτρική εταιρία που δραστηριοποιείται στους τομείς παραγωγής, μεταφοράς, διανομής, εμπορίας και υπηρεσιών ηλεκτρικής ενέργειας)
- Ανάπτυξης, κατασκευής και λειτουργίας έργων ΑΠΕ στην Ελλάδα και στην ευρύτερη περιοχή της ΝΑ Ευρώπης
Το Μνημόνιο Συνεργασίας με τις εταιρίες Quantum Corporation Limited και Τράπεζα Κύπρου αναφέρεται στη διερεύνηση της σκοπιμότητας κατασκευής και λειτουργίας ηλεκτροπαραγωγικών μονάδων στη Βοσνία - Ερζεγοβίνη.
Ο Ενεργειακός
[email protected]
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr