Σκληρή αντιπαράθεση κυβέρνησης - ΠΑΣΟΚ ξέσπασε την Παρασκευή στη Βουλή, κατά τη συζήτηση επερώτησης για το έργο του προέδρου της ΔΕΗ Γ. Παλαιοκρασσά, αλλά και για τη γενικότερη κυβερνητική πολιτική στο χώρο της ενέργειας.
Επικριτικοί απέναντι στον Γιάννη Παλαιοκρασσά εμφανίστηκαν οι επερωτώντες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, καταλογίζοντάς του προθέσεις πλήρους κυριαρχίας στη διοίκηση της
ΔΕΗ και ενέργειες που έχουν οδηγήσει ήδη στην παραίτηση τριών κορυφαίων στελεχών της επιχείρησης και έχουν προκαλέσει παράλυση στη λειτουργία του ΔΣ. «Έχετε τεράστιες ευθύνες. Παραδώσατε τη διοίκηση της
ΔΕΗ σε μια καρικατούρα του επιθεωρητή Κλουζώ» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Δημήτρης Πιπεργιάς. «Πρόκειται περί γνωστού δικομανή. Υπήρξε πρόεδρος της επιτροπής σκανδαλολογίας της ΝΔ το 1989. Με βάση τις καταγγελίες του, σύρθηκαν στα δικαστήρια 478 στελέχη του ΠΑΣΟΚ, εκ των οποίων κανένα δεν καταδικάστηκε. Είναι επαγγελματίας συκοφάντης και πολιτικός απατεώνας». Ο Χρήστος Πρωτόπαπας, επικαλούμενος δημοσιεύματα του οικονομικού Τύπου, (που, όπως τόνισε, απηχούσαν θέσεις κύκλων προσκείμενων προς τον πρόεδρο της ΔΕΗ), παρατήρησε ότι «είναι πρωτοφανές, διοικητής εποπτευόμενου οργανισμού να κατηγορεί τον υπουργό του ότι τον υπονομεύει, εξυπηρετώντας οικονομικά συμφέροντα και ο τελευταίος να μην τον στέλνει σπίτι του. Αν τον καλύπτει ο κ. πρωθυπουργός, τότε ο κ. υπουργός είναι προ των ευθυνών του». «Ο εχθρός της
ΔΕΗ είναι εντός των πυλών και λέγεται πρόεδρος του ΔΣ. Είναι και εχθρός της κυβέρνησης, γιατί, όσο μένει ο κ. Παλαιοκρασσάς, θα μας δίνετε πολλά να λέμε και να ασκούμε ως αντιπολίτευση» σημείωσε ο Δ.Γεωργακόπουλος. «Η
ΔΕΗ βρίσκεται στη χειρότερη ώρα της. Η εξυπηρέτηση συμφερόντων γίνεται και στο υπουργείο σας, κάποιοι λέγεται ότι συνέταξαν και τις μελέτες ανταγωνιστών» είπε, απευθυνόμενος στον παριστάμενο υφυπουργό Ανάπτυξης Γ.Σαλαγκούδη. «Κάποιους κρατά ο κ. Παλαιοκρασσάς, γιατί ποτέ άλλοτε δεν έχω δει τέτοιο φαινόμενο: Ο πρόεδρος του μεγαλύτερου οργανισμού της χώρας, να λειτουργεί όπως λειτουργεί, να είναι τόσο επιθετικός και μετωπικός με το σύνολο του ΔΣ και να μην τον κουνά κανείς από τη θέση του» παρατήρησε ο Κίμωνας Κουλούρης. Ο Νίκος Χριστοδουλάκης κατηγόρησε την κυβέρνηση ότι σχεδιάζει συνειδητά την επιχειρηματική συρρίκνωση της ΔΕΗ. «Εμείς ακολουθήσαμε την πολιτική της συντεταγμένης απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας και όχι το νεοφιλελεύθερο "μπάτε σκύλοι αλέστε" είπε. Από την πλευρά του ο κ. Σαλαγκούδης κάλυψε τον πρόεδρο της
ΔΕΗ και υποστήριξε ότι η επιχείρηση βρίσκεται σε τροχιά ανάκαμψης, ύστερα από υποβάθμιση ετών.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr