Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ειδικότερα, σύμφωνα στην επιστολή αναφέρονται τα εξής:
"Η επερχόμενη θερινή περίοδος, με δεδομένες - μάλιστα - τις πενιχρές εφετινές υδρολογικές επιδόσεις, αλλά και οι γενικότερες ανησυχίες των επιστημόνων για τις κλιματικές αλλαγές, καθιστούν πλέον περισσότερο από επιβεβλημένη την ένταση των προσπαθειών όλων μας (ΕΥΔΑΠ, Δήμων, επιχειρήσεων και πολιτών), ώστε να διασφαλισθεί επί μακρόν η - εξασφαλισμένη ούτως ή άλλως για περίοδο δύο έως τριών ετών - ομαλή υδροδότηση της ευρύτερης περιοχής της Αττικής.
Προς τούτο, θεωρούμε σκόπιμο να σας επιστήσουμε την προσοχή για την κατά το δυνατό συνετή χρήση του νερού εκ μέρους των δημοτών σας και την ορθολογική διαχείρισή του εκ μέρους των αρμοδίων υπηρεσιών του Δήμου σας.
Στην κατεύθυνση αυτή πιστεύουμε ότι συμβάλλουν αποφασιστικά τα ακόλουθα:
1. Σωστή συντήρηση και αναβάθμιση όλων των δημοτικών δικτύων ύδρευσης, ώστε να μειωθούν στον μέγιστο δυνατό βαθμό οι διαρροές και η απώλεια πολύτιμων ποσοτήτων νερού. Οδείκτης των απωλειών, που ορίζεται ως ποσοστιαία διαφορά μεταξύ του προσφερόμενου από την ΕΥΔΑΠ νερού στο δίκτυο ευθύνης σας και του συνόλου της ποσότητας που καταγράφεται από τα υδρόμετρα των καταναλωτών σας, δεν πρέπει να υπερβαίνει το 30% (στο δίκτυο ευθύνης της ΕΥΔΑΠ το ποσοστό αυτό ανέρχεται στο 20%).
2. Πλήρης καταγραφή και λεπτομερής αποτύπωση των δημοτικών δικτύων, προγραμματισμένη προληπτική συντήρηση, σωστή κατανομή του δικτύου σε ζώνες πίεσης και σχετική ρύθμιση των πιέσεων, άμεση αποκατάσταση των διαρροών κ.λπ.
3. Ενημέρωση των δημοτών σας για τη σωστή συντήρηση των εσωτερικών υδραυλικών εγκαταστάσεων των ακινήτων τους, την άμεση επισκευή των βλαβών τους και την αποφυγή άσκοπης και υπερβολικής κατανάλωσης του νερού.
4. Προς τούτο θα πρέπει να ακολουθηθεί τιμολογιακή πολιτική που θα αποθαρρύνει τις μεγάλες καταναλώσεις,αντίστοιχη με αυτή της ΕΥΔΑΠ,καθώς, και να επιχειρηθεί πλήρης αξιοποίηση άλλων τοπικών υδάτινων πόρων, κυρίως για άρδευση ή βιομηχανική χρήση.
Σας επισημαίνουμε, τέλος, ότι πριν από οποιαδήποτε επέκταση των δημοτικών δικτύων ύδρευσης θα πρέπει απαραιτήτως να υπάρχει η σχετική συνεννόηση με τις αρμόδιες τεχνικές υπηρεσίες της ΕΥΔΑΠ, προκειμένου να εξασφαλίζεται ότι η Εταιρεία έχει τη δυνατότητα να καλύψει τις πρόσθετες ανάγκες σας σε νερό, είτε με νέες ειδικές παροχές, είτε με επαύξηση της δυναμικότητας των υφισταμένων".