Αποκλειστικά στη σφαίρα της φαντασίας και του λαϊκισμού, ανήκουν όσα λέει ο νομάρχης Πειραιά, κ. Μίχας, σε επιστολή του προς ΕΥΔΑΠ για τη λυματολάσπη, σημειώνει σε ανακοίνωσή της η διοίκηση της εταιρείας, αποδίδοντας την κίνηση αυτή ενδεχομένως στις επικείμενες δημοτικές και νομαρχιακές εκλγοές.
Όπως ενημερώνει η
ΕΥΔΑΠ, προχωράει στην μεταφορά 75 χιλιάδων τόνων λυματολάσπης σε ειδικές εγκαταστάσεις επεξεργασίας στη Γερμανία, κατ’ εφαρμογή του αποτελέσματος ανοικτού μειοδοτικού διαγωνισμού που διενήργησε. Στο πλαίσιο αυτό ολοκλήρωσε τις επίγειες εγκαταστάσεις προκειμένου να εξασφαλίσει την ασφαλή φόρτωση της λάσπης σε πλοίο, ενώ ήδη έχει ολοκληρωθεί η φόρτωση 3.000 τόνων και μέχρι την ερχόμενη Παρασκευή θα έχει αναχωρήσει το πλοίο. Επίσης την άλλη εβδομάδα θα έρθει στην Ψυττάλεια δεύτερο πλοίο, το οποίο θα φορτώσει άλλους 4.000 τόνους και με ανάλογους και ακόμα μεγαλύτερους ρυθμούς, θα συνεχιστεί η μεταφορά της λυματολάσπης στη Γερμανία.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr