Ενδιαφέρον προς το υπουργείο Οικονομίας για την απόκτηση μειοψηφικού πακέτου μετοχών του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου έχει εκδηλώσει, σύμφωνα με πληροφορίες, το γαλλικό ταχυδρομικό ταμιευτήριο Caisse d’ Epargne. Οι Γάλλοι, οι οποίοι συν τοις άλλοις εκπροσωπούνται και μέσω του πρώην τραπεζίτη κ. Γερμίδη, επιδιώκουν να αποκτήσουν παρουσία στην Ελλάδα αρχικώς μέσω μιας μικρής τράπεζας και εν συνεχεία μέσω του ΤΤ, που αποτελεί στρατηγικό στόχο, ή άλλης τράπεζας.
Κατά πληροφορίες, οι Γάλλοι της Caisse D’ Epargne θα επιδιώξουν να αποκτήσουν μικρό ποσοστό του ΤΤ κατά τη διαδικασία εισαγωγής του στο
ΧΑ τον Απρίλιο – Μάιο του 2006 σε ποσοστό 25-30%, με απώτερο στόχο, αν υπάρξει και δεύτερη φάση ιδιωτικοποίησης μέσα στο 2007 σε ποσοστό 20-25%, να εκδηλώσουν ενδιαφέρον. Η κυβέρνηση, βέβαια, τουλάχιστον για το ορατό μέλλον, επιδιώκει το Ταμιευτήριο να διατηρηθεί αυτόνομο. Με δεδομένο όμως το ισχυρό ενδιαφέρον ξένων και ελληνικών τραπεζών δεν μπορεί να αποκλεισθεί σε β΄ φάση το υπουργείο Οικονομίας να συναινέσει στην έλευση ενός ισχυρού στρατηγικού επενδυτή στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.
Οι απομειώσεις Η απομείωση θα είναι της τάξης των 450 εκατ. ευρώ, ώστε τα τελικά ίδια κεφάλαια του ΤΤ να ανέλθουν στα 600 εκατ. ευρώ. Η απομείωση θα πραγματοποιηθεί με δύο διαδικασίες, μέσω επιστροφής κεφαλαίου ως μέρισμα προς το δημόσιο και με την κλασική διαδικασία μείωσης κεφαλαίου, καθώς απαιτείται εκ των πραγμάτων λόγω return on equity και άλλων βασικών χρηματοοικονομικών δεικτών. Η απομείωση κεφαλαίου του ΤΤ θα πραγματοποιηθεί κατά πάσα πιθανότητα στο α΄ τρίμηνο του 2006. Η αποτίμηση του ΤΤ αναμένεται να κινηθεί κοντά στις 2 φορές την λογιστική αξία. Π. Λεωτσάκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr