Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η πρώτη φάση θα περιλαμβάνει placement του 10% και θα πραγματοποιηθεί μέσα στο 2008.
Θα ακολουθήσει νέο placement που θα κινείται πέριξ του 10% ώστε συνολικά το ποσοστό του δημοσίου να κατέλθει στο 57%.
Με βάση τους υφιστάμενους σχεδιασμούς παράγοντες του υπουργείου Οικονομίας δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο ακόμη και την διάθεση μάλλον στην 3η φάση της διαδικασίας ποσοστού σε ξένη τράπεζα η οποία θα μπορούσε να διαδραματίσει ρόλο στρατηγικού επενδυτή που θα συμμετέχει στο διοικητικό συμβούλιο και κάποιο ρόλο σχετικά περιορισμένο στο management.
Οι ίδιες πηγές στο υπουργείο Οικονομίας εκτιμούν ότι το διάστημα 2008 με 2009 θα είναι ιδιαίτερα καθοριστικό για την πορεία της ΑΤΕ και την μετοχική της σύνθεση.
Το 33% αποτελεί όπως αναφέρει αξιόπιστη πηγή ένα ποσοστό που θα διασφαλίσει μελλοντικά στο ελληνικό δημόσιο τον έλεγχο της καταστατικής μειοψηφίας της τράπεζας.
Και ενώ το υπουργείο Οικονομίας μελετά τα επόμενα βήματα ιδιωτικοποίησης της ΑΤΕ η διοίκηση της τράπεζας σε αυτή την φάση περνά στην αντεπίθεση μετά το συστηματικό πόλεμο που δέχεται για μικροπολιτικές σκοπιμότητες.
Η διοίκηση τους τελευταίους μήνες έχει βρεθεί στο επίκεντρο δυσμενούς κριτικής λόγω των επενδύσεων που έχει πραγματοποιήσει ωστόσο όπως αποδεικνύεται μάλλον η κριτική αυτή πραγματοποιείται για μικροπολιτικές σκοπιμότητες ενόψει εκλογών αλλά και για να πλήξουν τον πρωθυπουργό λόγω της σχέσης του διοικητή της ΑΤΕ κ Δ Μηλιάκου με τον κ Καραμανλή.
Η ΑΤΕ έχοντας ενισχυθεί κεφαλαιακά και ξεπεράσει πολλά προβλήματα του παρελθόντος κινείται επιθετικά πλέον στην αγορά στοχεύοντας στην ενίσχυση των χρηματοοικονομικών μεγεθών.
Η διοίκηση της ΑΤΕ θα κινηθεί στα εξής μέτωπα :
1) Θα στηριχθεί στην σημαντική βελτίωση της κερδοφορίας στο α' 6μηνο του 2007.
Σύμφωνα με πληροφορίες τα κέρδη θα ανέλθουν στα 135 με 138 εκατ ευρώ καταγράφοντας αύξηση 67% έναντι των 82,1 εκατ ευρώ που είχε επιτύχει ο όμιλος στο α' 6μηνο του 2006.
Τα αποτελέσματα θα αποτελέσουν μια ισχυρή απάντηση της τράπεζας στην σκληρή κριτική που δέχεται και θα αποδείξει ότι συντελείται έργο στο εσωτερικό της τράπεζας.
2) Προχωράει με ταχείς ρυθμούς η εξυγίανση του χαρτοφυλακίου δανείων ενώ και με την τιτλοποίηση των μη εξυπηρετούμενων δανείων θα μειωθεί το NPL σημαντικά.
3) Η επιτυχής έκβαση του διαγωνισμού της Ελληνικής Βιομηχανίας Ζάχαρης θα δώσει ώθηση στην τράπεζα καθώς θα αντιμετωπισθεί ένα χρόνιο πρόβλημα και θα επιτρέψει στην ΑΤΕ να εξυγιάνει περαιτέρω τον ισολογισμό της.
Στο 38% η απόδοση από το Carlyle
Για πολλοστή φορά η διοίκηση της ΑΤΕ Bank βρίσκεται στο επίκεντρο κριτικής αποκλειστικά για μικροπολιτικούς λόγους.
Η ΑΤΕ πέραν των επενδύσεων που έχει πραγματοποιήσει σε δομημένα προϊόντα έχει επενδύσει και περίπου 55 εκατ ευρώ στο αμερικανικό fund Carlyle.
Από την επένδυση αυτή εμφανίζει αποδόσεις την τρέχουσα περίοδο 38%.
Η διοίκηση της τράπεζας κλήθηκε από την δικαιοσύνη ως μάρτυρας για να καταθέσει για την υπόθεση αυτή μετά την μηνυτήριααναφορά βουλευτών του ΠΑΣΟΚ.
Είναι απόλυτα βέβαιο ότι η διοίκηση της ΑΤΕ δεν έχει οποιαδήποτε εμπλοκή στην διαδικασία όταν μάλιστα το Carlyle με πλήθος ανακοινώσεων του έχει πλήρως αποσαφηνίσει ότι η ΑΤΕ δεν συμμετείχε σε καμιά διαδικασία προμηθειών.
Θα αποδειχθεί και κατά την διαδικασία εφόσον η υπόθεση έχει καταλήξει στην δικαιοσύνη ότι κάποιοι μηχανισμοί προσπαθούν συστηματικά να συκοφαντήσουν και να λασπολογήσουν κατά της διοίκησης της ΑΤΕ και ειδικά του κ Μηλιάκου ο οποίος συνδέεται με τον πρωθυπουργό κ Καραμανλή.
Π. Λεωτσάκος