Ξεκίνησε σήμερα η λειτουργία του νέου καταστήματος της Εθνικής τράπεζας στο 1ο χλμ. της παλαιάς Εθνικής Οδού Λάρισας – Αθήνας.
Πρόκειται για την 7η κατά σειρά μονάδα της Εθνικής Τράπεζας στη Λάρισα, και φέρει την ονομασία «Κατάστημα Αγ. Γεωργίου Λάρισας» ενώ εντάσσεται στη νέα πλατφόρμα LAN και διαθέτει Α.Τ.Μ. 24ωρης λειτουργίας. Το νέο κατάστημα θα εξυπηρετεί το σύνολο ιδιωτών και επαγγελματιών.
Επισκέψεις της ηγεσίας στην περιφέρεια Εν τω μεταξύ, σήμερα ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της τράπεζας, κ. Τάκης Αράπογλου επισκέφθηκε τα καταστήματα της Λειβαδιάς, στο πλαίσιο των επισκέψεων που έχουν προγραμματιστεί το 2006 στην περιφέρεια. Ο κ. Αράπογλου μίλησε σε 250 πελάτες της Εθνικής Τράπεζας. Όπως τόνισε στη σχετική ομιλία του, στη Βοιωτία χρηματοδοτούνται σήμερα περισσότερες από 620 επιχειρήσεις, ενώ οι καταθέσεις ανέρχονται σε 230 εκατ. ευρώ και το σύνολο των πάσης φύσεως χορηγήσεων σε 30 περίπου εκατ. ευρώ. Σημειώνεται ότι ο νομός Βοιωτίας εκπροσωπεί το 3% του Α.Ε.Π. της χώρας ενώ έχει το 1% του πληθυσμού. Είναι ο νομός που κατέχει την πρώτη θέση στην Ελλάδα σε Α.Ε.Π. ανά κεφαλή, 33.000 ευρώ. Η
Εθνική Τράπεζα έχει συγκεντρώσει το 35% στο σύνολο των καταθέσεων όλων των τραπεζών στην περιοχή.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr