Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Με ομόφωνη απόφαση των μελών του Δ.Σ., η νέα σύνθεση του δεκαμελούς Διοικητικού Συμβουλίου της Τράπεζας έχει ως εξής:
Στο χαιρετισμό του προς το Διοικητικό Συμβούλιο ο πρόεδρος κ. Γεώργιος Κουρλετάκης αναφέρθηκε στη συνεισφορά του παραιτηθέντος προέδρου κ. Νίκου Μυρτάκη στην πορεία της Τράπεζας και καλωσόρισε το νέο εκτελεστικό μέλος του Δ.Σ. κ. Σωφρονά. Ο κ. Κουρλετάκης, δεσμεύτηκε από τη νέα του θέση για την υλοποίηση των στρατηγικών στόχων της Τράπεζας και συγκεκριμένα για την άμεση εξυγίανση του δανειακού χαρτοφυλακίου, τη διεύρυνση της καταθετικής βάσης, τη δημιουργία νέων προϊόντων και υπηρεσιών, καθώς και τον περαιτέρω εκσυγχρονισμό της Τράπεζας με την συνέχιση των επενδύσεων σε πληροφοριακά συστήματα.
Ο νέος πρόεδρος Δ.Σ. κ. Γεώργιος Κουρλετάκης είναι διπλωματούχος Μηχανολόγος - Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του Πολυτεχνείου Θεσσαλονίκης. Διαθέτει πολυετή εμπειρία στον τραπεζικό χώρο, καθώς εκλέγεται συνεχώς από το 1997 μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Παγκρήτιας Συνεταιριστικής Τράπεζας, ενώ διετέλεσε Ταμίας του Δ.Σ. από το 2000 έως το 2010, Β’ Αντιπρόεδρος έως τον Οκτώβριο 2017 και Α’ Αντιπρόεδρος μέχρι τις 2/3/2018. Εργάστηκε στη ΔΕΗ για 34 χρόνια σε διευθυντικές θέσεις, ενώ τα τελευταία 15 χρόνια διετέλεσε Διευθυντής του ΔΕΔΔΗΕ στην Περιοχή Ηρακλείου. Έχει διδάξει Διοίκηση Επιχειρήσεων στα ΤΕΙ Ηρακλείου. Από το 2007 μέχρι το 2013 υπήρξε εκλεγμένο μέλος της Αντιπροσωπείας του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος/Τμήμα Ανατολικής Κρήτης (ΤΕΕ/ΤΑΚ).
To νέο Εκτελεστικό μέλος του Δ.Σ. κ. Κωνσταντίνος Σωφρονάς είναι πτυχιούχος του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων της Ανωτάτης Βιομηχανικής Σχολής Θεσσαλονίκης, με πολυετή εμπειρία στον τραπεζικό κλάδο. Εντάχθηκε στην Παγκρήτια Τράπεζα το 2000 ως Σύμβουλος Προέδρου, ενώ από το 2006 και για 10 έτη άσκησε καθήκοντα Γενικού Διευθυντή της Τράπεζας.