Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Οι προβλέψεις για την κάλυψη πιστωτικού κινδύνου ανήλθαν σε 426,3 εκατ. ως αποτέλεσμα του απαιτητικού οικονομικού περιβάλλοντος, ενώ ο Δείκτης Καλύψεως Καθυστερήσεων αυξήθηκε σε 63% από 62% το προηγούμενο τρίμηνο.
Παράλληλα το πρώτο τρίμηνο του έτους, καταγράφεται αυξημένη χρηματοδότηση από τις Κεντρικές Τράπεζες που ανήλθε σε 23,6 δισ. στο τέλος Μαρτίου 2015, κυρίως λόγω εκροών καταθέσεων ύψους 6,6 δισ. ευρώ στην Ελλάδα.
Πάντως η τράπεζα διατηρεί ισχυρή κεφαλαιακή θέση με Δείκτη Κεφαλαίων Κοινών Μετοχών της Κατηγορίας 1 (CET1) 12,6% με πλήρη εφαρμογή της Βασιλείας ΙΙΙ (fully loaded Basel III). Ενσώματα Ίδια Κεφάλαια 7 δισ. ευρώ και Λογιστική Αξία ανά Μετοχή 0,55 ευρώ.
Αναλυτικότερα:
«Τους πρώτους μήνες του 2015 συνεχίζουμε να επιτυγχάνουμε θετικά αποτελέσματα όσον αφορά τόσο τη βελτίωση της λειτουργικής αποδοτικότητος όσο και την οργανική κερδοφορία, παρά την αυξημένη αβεβαιότητα, η οποία έχει δημιουργήσει ένα ιδιαιτέρως απαιτητικό περιβάλλον.
Οι δυσμενείς μακροοικονομικές συνθήκες έχουν ως αποτέλεσμα την αύξηση της εξαρτήσεως από τις Κεντρικές Τράπεζες, καθώς και την αντιστροφή της πορείας βελτιώσεως της ποιότητος του χαρτοφυλακίου, η οποία είχε διαφανεί κατά το προηγούμενο έτος.
Παραμένουμε προσηλωμένοι στη διατήρηση επαρκούς διαθέσιμης ρευστότητος, στην περαιτέρω μείωση των λειτουργικών εξόδων και στην αποτελεσματική διαχείριση των μη εξυπηρετουμένων δανείων. Η επίτευξη συμφωνίας μεταξύ της Ελλάδος και των Ευρωπαίων εταίρων, αποτελεί προϋπόθεση για την εδραίωση της εμπιστοσύνης στον τραπεζικό τομέα και την αποκατάσταση των ομαλών συνθηκών λειτουργίας του. Αυτή η εξέλιξη θα βελτιώσει σημαντικά τις προοπτικές της Ελληνικής Οικονομίας εντός του έτους και θα οδηγήσει εκ νέου την Alpha Bank σε πορεία ανακάμψεως σύμφωνα με τους μεσοπρόθεσμους στόχους μας», δήλωσε μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, ο Διευθύνων Σύμβουλος της τράπεζας, Δημήτρης Μαντζούνης.