Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η ίδια η σύναψη Στεγαστικού Δανείου αποτελεί απάτη του συστήματος προς τον απλό πολίτη.
Ο μέσος πελάτης στεγαστικού Δανείου αδυνατεί να συνειδητοποιήσει το μέγεθος του βάρους που αναλαμβάνει, καθώς τα ποσά ουδεμία σχέση έχουν με την καθημερινότητά του (π.χ. από μηνιαίο μισθό 1.500€, αναλαμβάνει οφειλή της τάξης των 200 χιλ. €, η οποία στα τρέχοντα – ιδιαιτέρως χαμηλά - επίπεδα επιτοκίων (π.χ. ~1%) θα μπορούσε να παράγει μηνιαία δόση της τάξης των 650€ για 30 χρόνια (!), δηλαδή οριακά παραπάνω από το σύνηθες ανώτατο δείκτη εισοδήματος (40%, ή 600€ για εισόδημα 1500€). Ακόμα και χωρίς το "μπέρδεμα" των επιτοκίων, οι 200 χιλ. ευρώ θέλουν 200 πληρωμές των 1000€ για να αποπληρωθούν άτοκα, δηλαδή τα 2/3 του μισθού του για πάνω από 16 χρόνια!
Με αυτές τις 200 χιλ. ευρώ, ο πελάτης πιθανότατα θα αγοράσει ένα μέτριο οικογενειακό ακίνητο (π.χ. 110 τετραγωνικά σε περιοχή με κόστος κάτω από 2.000 το τετραγωνικό), το οποίο θα του κοστίσει αρκετά επιπλέον, λόγω φόρων και λοιπών εξόδων μεταβίβασης (μεσίτες, δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, υποθηκοφυλακεία, προσημειώσεις, ασφαλίσεις ζημιάς κλπ.).
Για όλους αυτούς τους λόγους ο δανειολήπτης έχει "ξεγελαστεί", ή "ενημερωθεί ανεπαρκώς", ή "επιβαρυνθεί υπερβολικά", ή "ατυχήσει υπέρμετρα". Οπότε, θα μπορούσε να προσφύγει στα δικαστήρια, ζητώντας πρακτικά να "ακυρωθεί" η κακή του τύχη (γιατί σε όλες πρακτικά τις περιπτώσεις, η μεταβολή θα μπορούσε να τον ευνοεί!).
Καταλαβαίνουμε, επομένως, ότι το θέμα δεν είναι απλό, έχει πολλές πτυχές και προεκτάσεις και θα μπορούσε να καταστρέψει την ίδια την ουσία του "δανεισμού", η οποία για τον καπιταλιστή είναι απλούστατη: φέρτε στο σύστημα (οικονομία) περισσότερες "μάρκες" (λεφτά) για να μπορούμε εμείς που έχουμε τον τρόπο μας να κερδίζουμε περισσότερα, εις βάρος εξ' ορισμού του πλήθους (ατομικά μέσω προσωπικών δανείων ή συλλογικά μέσω κρατικού χρέους, δηλαδή έναντι των φορολογουμένων).
Ελεύθερη αγορά, αφήστε τα να "τρέξουν" και θα βρουν μόνα τους τις ισορροπίες, ενώ στο μεταξύ η ανάπτυξη θα είναι θεάρεστη.
Αντενδείξεις: Κάποιοι συνάνθρωποί μας θα καταστραφούν και θα δυστυχήσουν.
Εποπτεία και έλεγχος, δεν επιτρέπονται παιχνίδια εις βάρος των πολιτών, τα κέρδη είναι δαιμονικά.
Αντενδείξεις: Το κεφάλαιο αδιαφορεί, πάει αλλού, και η οικονομία τελματώνει.
Το ενδιαφέρον είναι ότι ούτε οι Σκανδιναβοί δεν έχουν καταφέρει να βρουν τη χρυσή τομή!
Για την παράθεση της άποψης
Γιώργος Αλεξάκης