Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η διοίκηση της ΑΤΕ μάλλον δεν αντιμετώπισε θετικά τα σχέδια να αυξήσει τα ποσοστά του ο κ. Ρέστης, ο οποίος έχει υπογράψει με τους υπόλοιπους μετόχους ειδικούς όρους στην περίπτωση που θα ήθελαν να πωλήσουν και ισχύουν έως τα τέλη Δεκεμβρίου. Ως εκείνη την περίοδο, η ΑΤΕ μάλλον θα αναμένει τις οριστικές κινήσεις του κ. Ρέστη, ο οποίος σημειωτέον αντιμετωπίζει δυσκολίες ώστε να αποκτήσει το 51% της τράπεζας. Έως τώρα φαίνεται να ελέγχει το 30%.
Το ερώτημα που ανακύπτει είναι αν η ΑΤΕ επιδιώξει να πωλήσει το 49% που κατέχει στην FBBank. Το ενδεχόμενο πώλησης του ποσοστού δεν μπορεί να αποκλεισθεί, ωστόσο, όλα είναι θέμα τιμήματος.
Η FBBank εμφανίζει καθαρή θέση περί τα 80 με 85 εκατ. ευρώ, ενώ λόγω της επέκτασης της χρειάζεται τη στήριξη μιας αύξησης κεφαλαίου 50 εκατ. ευρώ. Σε αυτό το θολό σχετικά τοπίο, το τελευταίο διάστημα κυκλοφόρησαν φήμες που ήθελαν τον κ. Π. Ψωμιάδη της Aspis Πρόνοια να εκδηλώνει ενδιαφέρον για την FBBank. Σε ερώτηση αν όντως υπάρχει ενδιαφέρον, ο κ. Ψωμιάδης τόνισε ότι σε αυτή την φάση "ενδιαφερόμαστε μόνο για επέκταση στα Βαλκάνια και ειδικά στις ασφάλειες" και ότι "δεν υπάρχουν σχέδια για την FBBank".
Προ μηνών, πάντως, μέρος των μετόχων της τράπεζας είχε προσεγγίσει την Proton Bank, η οποία εξέταζε συνεργασία μόνο όμως υπό τη μορφή της ανταλλαγής μετοχών και όχι της καταβολής μετρητών. Οι συζητήσεις δεν προχώρησαν και σε αυτή τη φάση μάλλον η Proton δεν επιδεικνύει ενδιαφέρον.
Το επόμενο διάστημα, πάντως, προμηνύεται καθοριστικό για τα στρατηγικά σχέδια της ΑΤΕ όσον αφορά την θυγατρική της FBBank.
Π Λεωτσάκος