Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Πλέον η Proton θα εμφανίζεται πλέον ως μια τράπεζα που καλύπτει όλες τις τραπεζικές δραστηριότητες και όχι μόνο το επενδυτικό αντικείμενο όπου δραστηριοποιόταν.
Η έκτακτη γενική συνέλευση των μετόχων της Proton Bank ενέκρινε σε ποσοστό 100%,τη συγχώνευση της τράπεζας με τις ανώνυμες εταιρείες Omega Bank και Proton ΑΧΕΠΕΥ, με απορρόφηση της Omega Bank και Proton ΑΧΕΠΕΥ, από την Proton Bank.
Εξ άλλου, η έκτακτη γενική συνέλευση των μετόχων της Omegabank αποφάσισε τη συγχώνευση με απορρόφηση της τράπεζας καθώς και της Proton ΑΧΕΠΕΥ από την Proton Bank.
Επίσης αποφασίσθηκε η αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της νέας τράπεζας που προήλθε από τη συγχώνευση, κατά το ποσό του εισφερόμενου μετοχικού κεφαλαίου της Omega Βank ύψους 78,77 εκατ ευρώ.
Παράλληλα αποφασίσθηκε η έκδοση 17.547.930 νέων μετοχών, οι οποίες θα ανταλλαγούν με τις μετοχές που κατέχουν οι μέτοχοι της OmegaBankσύμφωνα με τη σχέση ανταλλαγής, δηλαδή 0,90 μετοχές της Proton για κάθε 1μετοχή της Omega Bank.
To μετοχικό κεφάλαιο της νέας τράπεζας θα ανέρχεται μετά τη συγχώνευση στο συνολικό ποσό των 281, 450 εκατ ευρώ διαιρούμενο 62.683.822 κοινές μετοχές, ονομαστικής αξίας 4,49 ευρώ.
Οι μέτοχοι εξέλεξαν το νέο Διοικητικό Συμβούλιο:
Πρόεδρος θα είναι η Αγγελική Φράγκου, αντιπρόεδρος ο
Αντώνιος Αθανάσογλου, , διευθύνων σύμβουλος ο
Ηλίας Λιανός, Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος ο
Θεόδωρος Μυλωνάςκαι μέλη ο Δημήτριος Σαραμαντής
Χασδάι Καπόν , Γεώργιος Κιντής , Γεώργιος Μινέτας
Μάρκος Φόρος , Παναγιώτης Αλεξάκης και Αλεξάνδρα Σταυροπούλου