Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η Emporiki, παρά τις προσπάθειες που είχαν καταβληθεί εμφανίζει τον υψηλότερο δείκτη εξόδων προς έσοδα στο 62%. Το ποσοστό αυτό όμως είναι ακόμη μεγαλύτερο αν προστεθούν 7 εκατ ευρώ που είναι το κόστος της επιχειρησιακής σύμβασης. Παράλληλα, και σε επίπεδο παραγωγικότητας η Emporiki υπολείπεται σημαντικά αφού εμφανίζει μεταξύ των μεγάλων τραπεζών τους χαμηλότερους δείκτες.
Ως προς το κεφάλαιο του κόστους, ο ρόλος του κ. Christian Jacques, o οποίος στο τελικό διοικητικό σχήμα θα κατέχει τη θέση του αναπληρωτή διευθύνοντος συμβούλου αλλά και θα είναι επικεφαλής στα θέματα προσωπικού καλείται να διαχειριστεί μια πολύ περίπλοκη κατάσταση. Τα απλά θέματα είναι τα μακροχρόνια συμβόλαια πολλών συμβούλων οι οποίοι επιβαρύνουν κατά 300 με 350 χιλιάδες ευρώ την τριετία ή περίπου 100 χιλιάδες ευρώ το έτος την Emporiki.
Το μείζον θέμα είναι ότι μέρος των εργαζομένων της τράπεζας λειτουργεί με την λογική του δημόσιου υπαλλήλου δηλαδή αντιδρούν σε κάθε νέο ενώ εμφανίζουν και χαμηλή παραγωγικότητα. Βέβαια, μια σημαντική μερίδα των εργαζομένων είναι διατεθειμένοι να υιοθετήσουν την νέα πολιτική της Credit Agricole και αυτό είναι θετικό ωστόσο απαιτούνται προσεκτικοί και λεπτοί χειρισμοί.
Η σχεδιαζόμενη εθελούσια 500 εργαζομένων θα αποδειχθεί εκ των πραγμάτων ότι δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τα προβλήματα στην τράπεζα. Η εθελούσια έξοδος θα πρέπει να φθάσεις έως τα 1000 με 1200 εργαζομένους ώστε να έχει ευεργετικές επιπτώσεις στα οικονομικά μεγέθη της Emporiki Bank.
Όσον αφορά την παραγωγικότητα, τα προγράμματα επιμόρφωσης πρέπει να εντατικοποιηθούν και το κυριότερο στελέχη που θα αναλάβουν το μέσο management θα πρέπει να είναι επικοινωνιακοί και να αποφεύγουν τις συγκρούσεις με τους εργαζομένους. Έως τώρα το management της Emporiki κινείται με προσεκτικά βήματα και αναβαθμίζει ικανά στελέχη όπως π.χ. η κα Μαραγκουδάκη, η οποία κατέλαβε την θέση της αναπληρώτριας γενικής διευθύντριας.
Το θλιβερό πάντως είναι ότι οι εσωτερικές αλλαγές που σημειώνονται αντιμετωπίζονται από ορισμένους κύκλους κακοπροαίρετα.
Π Λεωτσάκος