Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σημειώνεται ότι ο κ Ρέστης κατέχει το 21% της τράπεζας ενώ άλλοι μέτοχοι κυρίως εφοπλιστές συμπεριλαμβανομένου και του υφυπουργού Οικονομίας κ Π Δούκα κατέχουν συνολικά το 30% ενώ η ΑΤΕ Bank ελέγχει το 49%.
Ουσιαστικά ο κ Ρέστης επιδιώκει να αποκτήσει το 30% της FBBank έναντι περίπου 30 εκατ ευρώ. Σημειώνεται ότι η καθαρή θέση της τράπεζας διαμορφώνεται περίπου στα 90 εκατ ευρώ.
Ο κ Ρέστης φαίνεται ότι έχει θέσει υψηλούς στόχους για την FBBank, ωστόσο τουλάχιστον για το επόμενο διάστημα δύο προβλήματα θα πρέπει να αντιμετωπισθούν.
1) Η ΤτΕ θα εγκρίνει την αίτηση του κ Ρέστη να αυξήσει το ποσοστό στην FBBank καθώς διαφαίνονται κάποια προβλήματα;
2) Τι θα πράξει η ΑΤΕ Bank η οποία φαίνεται να εξετάζει όλα τα ενδεχόμενα δηλαδή της μείωσης έως και πώλησης του ποσοστού και της απορρόφησης με μικρότερες όμως πιθανότητες.
Η αίτηση του κ Ρέστη θα εξετασθεί από την ΤτΕ αρχές Σεπτεμβρίου. Ορισμένες πηγές αναφέρουν ότι ίσως υπάρξουν ορισμένα προβλήματα καθώς η Κεντρική Τράπεζα δεν επιθυμεί οι βασικοί μέτοχοι να είναι παράκτιες εταιρίες. Σημειώνεται ότι στην αίτηση που έχει υποβληθεί εμφανίζονται εταιρίες με έδρα τα νησιά Virgin.
Πάντως αν ανακύψει πρόβλημα μπορεί άμεσα να επιλυθεί αφού οι εταιρίες εμφανίζουν ονομαστικές μετοχές.
Όσον αφορά την ATE bank η διοίκηση της κρατά κλειστά τα χαρτιά της.
Το πιθανότερο σενάριο είναι να πωλήσει την συμμετοχή της ή να μην συμμετάσχει στην προγραμματισμένη αύξηση κεφαλαίου ύψους 50 εκατ ευρώ.
Όσον αφορά την πορεία κερδών για το 2006 η FBBank εκτιμάται ότι θα επιτύχει κέρδη περί τα 7 εκατ ευρώ ενώ για το 2007 αναμένεται να κινηθούν μεταξύ 11 και 12 εκατ ευρώ.
Π Λεωτσάκος